Jakie tajemnice kryją tragedie antyczne? Czy zawierają w sobie ukrytą wiedzę? A może, jak twierdził Sokrates, poeci tragiczni sami nie wiedzieli, co chcieli przekazać?
W ramach 28. Festiwalu Nauki w Warszawie zapraszamy na fascynujący wykład dr. Marcina Rychtera pt. „O czym śpiewają kozły? Tragedia attycka a filozofia”. Tragedia i filozofia – dwa ważne filary kultury europejskiej – rozkwitały obok siebie w piątym stuleciu p.n.e. w Atenach, gdzie poeci i filozofowie, tacy jak Platon, Sofokles czy Eurypides, mijali się na ulicach i uczestniczyli w tych samych zgromadzeniach. Dramaty, pełne tragicznej wiedzy, były jednak dla filozofów powodem do cenzury i krytyki. Dlaczego tak się stało? Czy tragedia zawierała coś, czego filozofowie nie chcieli uznać?
Podczas tego wykładu, wspólnie z dr. Marcinem Rychterem odkryjemy tajemnice tragiczności, jej znaczenie dla starożytnych i jej wpływ na późniejsze filozoficzne refleksje. Poruszymy pytania o to, czy tragedia nadal ma dla nas uniwersalne znaczenie i dlaczego właśnie kozioł stał się patronem sztuki tragicznej.
Więcej na temat całego festiwalu i innych spotkań w ramach wydarzenia: Tutaj.
: Uniwersytecie Warszawskim, przy ul. Krakowskie Przedmieście 3, I piętro, sala 116 (aula im. Marii Ossowskiej), online.26.09.2024, g. 17.00
Link do strony wydarzenia
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Skomentuj