Zapraszamy do wspólnego świętowania rocznicy urodzin jednej z najbardziej niezwykłych postaci Wrocławia – Edyty Stein. Przez pierwszą połowę października 2024 roku Dom Edyty Stein przygotował szereg wydarzeń, które pozwolą zgłębić życie, twórczość i dziedzictwo tej wrocławskiej filozof, fenomenolożki, świętej Kościoła katolickiego i Patronki Europy. Czekają nas zarówno wydarzenia kulturalne, jak i naukowe – idealne zarówno dla miłośników sztuki, jak i pasjonatów historii oraz filozofii. Pierwsze wydarzenie odbędzie się już dzisiaj o godzinie 19!
- Październik z Edytą Stein – świętuj z nami jej 133. urodziny
Zapraszamy do wspólnego świętowania rocznicy urodzin jednej z najbardziej niezwykłych postaci Wrocławia – Edyty Stein. Przez pierwszą połowę października 2024 roku Dom Edyty Stein przygotował szereg wydarzeń, które pozwolą zgłębić życie, twórczość i dziedzictwo tej wrocławskiej filozof, fenomenolożki, świętej Kościoła katolickiego i Patronki Europy. Czekają nas zarówno wydarzenia kulturalne, jak i naukowe – idealne zarówno dla miłośników sztuki, jak i pasjonatów historii oraz filozofii.
- Słuchowisko „Edyta” w ciemnościach
4 października (piątek), godz. 19:00, Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38, wstęp bezpłatny
Zanurz się w atmosferę sprzed wieków, uczestnicząc w słuchowisku „Edyta”, które odbędzie się w całkowitej ciemności, aby wzmocnić doznania słuchowe i emocjonalne. Spektakl, stworzony przez Agatę Skowrońską, przeniesie nas do czasów Edyty Stein i pozwoli prześledzić jej niezwykłe losy. To wyjątkowa podróż w czasie i przestrzeni, pełna retrospekcji i poruszających rozmów.
- Muzyczny Spacer po Ołbinie. Śladem Edyty Stein: Migniewicz/Damasiewicz
5 października (sobota), godz. 11:00, Krzyż Pokoju przy skrzyżowaniu ul. Prusa i Wyszyńskiego, wstęp bezpłatny
Zapraszamy na nietypowy spacer po historycznych zakątkach Ołbina, podczas którego będziemy podążać śladami Edyty Stein. Łukasz Migniewicz, znawca historii Wrocławia, oraz trębacz Piotr Damasiewicz, towarzysząc nam muzycznie, opowiedzą o życiu i czasach tej wybitnej wrocławianki. Spacer zakończy się wizytą w rodzinnym domu Steinów i degustacją lemoniady.
- Filmowe plenery Edyty Stein: „Tutaj po raz pierwszy ujrzałam góry”
6 października (niedziela), godz. 15:00, Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38, wstęp bezpłatny
Na miłośników pięknych widoków czeka filmowa podróż po Wrocławiu i Dusznikach-Zdroju w filmie „Tutaj po raz pierwszy ujrzałam góry”. Etiuda filmowa, oparta na wspomnieniach Edyty Stein, pozwoli wczuć się w atmosferę miejsc, które były dla niej ważne. W filmie wystąpili młodzi aktorzy z Wrocławia i Nysy, którzy wciągną nas w świat sprzed ponad wieku.
- Śladem Edyty Stein. Podróż po Wrocławiu zabytkowym Ogórkiem
10 października (czwartek), godz. 9:00–12:00, 12:00–16:00, start: Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38, wstęp bezpłatny, na zapisy
Podróżuj z nami po Wrocławiu zabytkowym „ogórkiem” i odwiedź miejsca związane z życiem Edyty Stein, w tym zabytkowy cmentarz żydowski. Trasa pełna historycznych przystanków pozwoli lepiej poznać miasto i losy jego mieszkańców.
- Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz. Spotkanie autorskie z ks. Manfredem Deselaersem
10 października (czwartek), godz. 18:00, Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38, wstęp bezpłatny
Ks. Manfred Deselaers, duszpasterz pracujący w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, opowie o swojej najnowszej książce i o symbolicznym znaczeniu więzi z Edytą Stein, która stała się ofiarą nazistowskiego terroru. To spotkanie autorskie poświęcone będzie refleksji nad złem, pamięcią i nadzieją.
- Konferencja naukowa: Edyta Stein wobec Kościoła. Kościół wobec Edyty Stein
10–12 października (czwartek–sobota), Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38, wstęp bezpłatny
Filozofowie, teolodzy i kulturoznawcy z różnych stron świata wezmą udział w konferencji poświęconej Edycie Stein, analizując jej relację z Kościołem. Wykłady i dyskusje zakończą się uroczystym wręczeniem Nagrody im. św. Edyty Stein oraz koncertem.
Serdecznie polecamy!
Zdjęcie: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Skomentuj