Bakcyl filozofii Historia filozofii starożytnej

Adrian Kuźniar: Bakcyl filozofii #38 – Starożytny atomizm

Atomy, próżnia i ruch, wyjaśnienia mechanistyczne, nieobecność przyczyn celowych, determinizm, wyjaśnianie tego, co jakościowe w kategoriach ilościowych i w terminach własności geometrycznych, liczenie się z doświadczeniem, rozróżnienie na jakości pierwotne i wtórne. Gdyby najwybitniejsze umysły starożytności i późniejsze podążyły drogą wytyczoną przez atomistów, to możliwe, że na powstanie nauki znanej nam z okresu nowożytnego nie musielibyśmy czekać aż do czasów renesansu – stwierdza prof. Adrian Kuźniar w komentarzu do swojego najnowszego nagrania z cyklu „Bakcyl filozofii”.


Adrian Kuźniar – dr hab., adiunkt w Zakładzie Filozofii Nauki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół metaetyki (zwłaszcza teorii ekspresywistycznych) oraz wybranych problemów filozofii nauki (głównie filozofii biologii), ontologii i epistemologii. Autor m.in. monografii Etyka analityczna a teoria ewolucji (CSZ Politechniki Warszawskiej, 2019), Konsekwencje wyjaśnień darwinowskich w metaetyce (WN „Semper”, 2017) oraz Język i wartości (WN „Semper”, 2009).

 


Cykl objęliśmy patronatem medialnym.

Za dwa tygodnie kolejny odcinek.

 

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2024 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy