Johann Gottlieb Fichte, jeden z wielkich filozofów niemieckiego idealizmu, zanim stał się sławny, był dużym entuzjastą filozofii Immanuela Kanta. Postanowił więc odwiedzić go na Uniwersytecie w Królewcu, gdzie Kant prowadził wykłady. Nie został jednak przyjęty z zapałem. Powtórnie spotkał się z królewieckim filozofem po napisaniu rozprawy Versuch einer Kritik aller Offenbarung. Kant, zapoznawszy się z pracą, postanowił tym razem wesprzeć początkującego filozofa i w efekcie w 1792 r. dzieło zostało opublikowane za osobistym wstawiennictwem Kanta. Jednakże w pierwszym wydaniu książki pominięto nazwisko Fichtego jako autora oraz jego oficjalną przedmowę. Czytelnicy byli pewni, że jest to dzieło samego Kanta! Dopiero potem królewiecki filozof, informując o tekście podczas prowadzonych wykładów i spotkań, rozsławił nazwisko Fichtego. Filozofia wymaga wiele cierpliwości; od Fichtego możemy uczyć się, jak nie zniechęcać się początkowym brakiem zadowalających rezultatów.
Źródło: Britannica
Opracowanie: Magdalena Banach
Mile widziana pomoc przy tworzeniu działu „Anegdoty i żarty filozoficzne”. Kontakt: marta.ratkiewicz@filozofuj.eu.
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Fiśte Bogumił Jan to ciekawa postać.
Jego nazwisko oznacza w j. niem. “Świerk”, a występuje u niego w tekście metafora “pioruna” przejęta od, jak tego określenia używa sam autor “Pana Schellinga”.
Metafora pioruna, niem. “blitz”.
O ile się nie myle, a raczej się nie myle, jest to symbol zarówno oświecenia jak i ogólnie symbol z Ewangelii św. Mateusza Apostoła.
Jego symbolem jest anioł, jest tak przedstawiany na obrazach z aniołem lub jako anioł, jest to symbol ciekawy.
Ten anioł ma specyficzny wygląd: jest przepasany błyskawicą lub sam jako błyskawica się prezentuje; kolejno umacnia kobiety a mężczyzn hukuje.
Jego tożsamość jest zagdką, ale pamiętając o patronie Straży Granicznej, którym to jest św. Mateusz Apostoł i porównując tegoż patrona z św. Gabrielem (patronem CBŚ), św. Michałem Archaniołem (patronem Policji i ABW), to potrafię przypisać tej postaci znaczenie szczególne.
Predysponować on może do bycia równym z Archaniołem Rafałem, Archaniołem Gabrielem i Archaniołem Michałem.
A więc ten piorun, zwiastuje przyjście Chrystusa po jego śmierci. Jest to indywidualny element Ewangelii Św. Mateusza Apostoła, bo nie występuje w pozostałych.
A sam Fichte znał wiele modlitw na pamięć, bo dzięki tej jego pamięci ufundowano mu studia. Jego filozofia odnosi się bezpośrednio do Boga. Sam Fichte był pastuszkiem, pasł zwierzęta a został następcą Kanta.