Po raz pierwszy wydana w Polsce książka Elaine Scarry to klasyczne studium nad kulturowym i politycznym znaczeniem bólu jako zjawiska trudno wyrażalnego w języku, a zarazem wymagającego uwagi i społecznej wrażliwości. Nie jest to abstrakcyjny traktat, lecz nasycona moralną wrażliwością praca oparta z jednej strony na bogatym materiale empirycznym, obejmującym świadectwa osób cierpiących, dane medyczne, dokumenty dotyczące wojen i tortur, a z drugiej – na tekstach z obszaru literatury pięknej, filozofii, medycyny czy strategii militarnej, w których Scarry tropi ból jako fundamentalny, często spychany na drugi plan problem.
Autor: Elanie Scarry
Tytuł: Ból
Podtytuł: Konstruowanie i dekonstruowanie świata w obliczu cierpienia
Tłumaczenie: Joanna Bednarek
Liczba stron: 454
ISBN: 978–83-01–20737‑7
Data premiery: 19.09.2019
O Autorze
Elaine Scarry (ur. 1946) – amerykańska eseistka, literaturoznawczyni, profesor estetyki i aksjologii na Uniwersytecie Harvarda. Laureatka Nagrody im. Trumana Capote’a w dziedzinie krytyki literackiej za książkę Dreaming by the Book (1999). Autorka ponad 10 książek, z których Ból jest pierwszą udostępnioną polskiemu czytelnikowi.
Więcej nowości wydawniczych znajdziesz w naszym dziale Nowości wydawnicze.
Już sam tytuł tej książki powoduje i wywołuje ukryty ból post postmodernistyczny cha cha
Z pozdrowieniami dla Autorki/rektorki!
ps. S. Swieżawski wspominał kiedyś, że kardynał S. Wyszyński (dr) osobiście wypomniał mu: “Co wyście zrobili z tą filozofią”.