Czym właściwie jest samotność? Jakie są najsilniejsze rodzaje więzi, w jakie wchodzi człowiek? Czy wchodząc w relację z drugą osobą, należy zakładać jej całkowitą niewinność i otwartość wobec nas? Kiedy odsłanianie własnego ciała jest bezpieczne, naturalne i nie narusza naszych granic? Te pytania były stawiane przez ostatnie 3 miesiące przed ekspertkami, ekspertami oraz osobami uczestniczącymi w cyklu debat „Porozmawiajmy o człowieku”, który objęliśmy patronatem medialnym.
Pytania, jakie rodziły się po debatach, wydawały się nie mieć końca, ale czy zostały wyczerpanewszystkie? Sprawdźcie to, oglądając nagrania wszystkich czterech debat:
1) „Samotność – wolność czy więzienie?”
2) „Pełnia – razem czy osobno?”
3) „Zaufanie – siła czy słabość?”
4) „Nagość – piękno czy wstyd?”
[Opracowanie: Centrum Myśli Jana Pawła II]
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Polecam z Legnicy wykład, na którym byłem obecny z DLP’90, pt. “Święty Józef – fakty, objawienia, legendy”.
Byłem osobiście w tym roku w Krzeszowie, gdzie są organizowane pielgrzymki z Legnicy.
Dawny klasztor Cystersów jak rozumiem, zwiedził też 16letni Schopenhauer z rodziną, jak pisał w jednym z dzienników. Mam jego wszystkie dzieła.
Jest tam specjalna część poświęcona św. Józefowi, który był Opiekunem.
Św. Józef Opiekun to związany z moim miejscem z dzieciństwa patron.
Wykład ten jak i inne są ciekawe, gdyż 12.06 w salce przy Kościele św. Jacka miał miejsce wykład z filozofii. Pierwszy jak dotąd i liczę na kolejne.
O tyle to dla mnie ważne, że od czasów Romualda Kwaska który studiował na KUL i podpalił się — a wyznawał się jako nauczyciel fizyki, na filozofii Schopenhauera oraz Hegla, ale UB go zniszczyło: to nie było żadnych wykładów w miejscowości gdzie mieszkam w Legnicy z zakresu filozofii.
A skąd inąd wiem, że dużo ludzi kupuje książki filozoficzne i czasopisma w moim mieście, bo przeglądam prasę.
Prośba o zwiększenie tej ilości wykładów, gdyż to ponoć w Legnicy miał urodzić się Witelon Ślązak.
Uczył się tu w szkole kolegialnej, przy Kościele św. Piotra. Była jeszcze pionierska szkoła przy NMP, a także szkoła kolegialna św. Grobu Pańskiego o której pisał prof. Jujeczka.
Są niby “Szkice legnickie”, ale ja nie jestem historiografem.