Wysłuchaj całości audycji tutaj.
Prowadzący program Dariusz Bugalski pytał swoich gości m.in sens edukacji filozoficznej wśród dzieci
Dzieciństwo to dobry czas na filozofowanie, a nawet jest to czas naturalny. (…) Dzieci interesują się najróżniejszymi rzeczami, na przykład reinkarnacją albo tym, kto nas stworzył. Chcą o tym dyskutować, to nie są obce dla nich kwestie. (…) Dzieci są dziś narażone na różne ideologie i dlatego powinny umieć dyskutować
– mówił Łukasz Przanowski nauczyciel religii i filozofii
Wpierw musimy zadać pytanie, czym jest filozofia? Są dwie opcje rozumienia filozofii. Pierwsza antyczna obejmuje filozofowanie. Ma ono zadanie formujące – filozofujemy, żeby zbliżać się do istoty człowieczeństwa. Drugie pojęcie filozofii obejmuje zbiór problemów i zbiór kierunków, które na te problemy odpowiadają i w potocznym rozumieniu mamy takie wyobrażenie o filozofii.
W edukacji chodzi nam o filozofowanie, specjalny sposób namysłu nad różnymi problemami. W szkołach filozofia jest rozumiana w drugim sensie (jako zbiór poglądów) i to jest błąd. (…) Najlepszym sposobem filozofowania z dziećmi jest oddanie głosu samym dzieciom, pozwolić im na samodzielne dociekanie.
– wyjaśniała Prof. Aldona Pobojewska:
Filozofia nie jest na głowę nikogo – jeśli się nią poważnie zająć. (…). Jednak chodzi właśnie o doświadczenie umysłu, intelektualną przygodę. Dzieci doświadczają tego w takim samym stopniu, co dorośli.
– tłumaczył prof. Robert Piłat
Czego można się nauczyć filozofując? Czy dziecko jest w stanie podołać takiemu wysiłkowi?
Zapraszamy do wysłuchania audycji w całości audycji tutaj.
Aldona Pobojewska – Profesor filozofii w Katedrze Etyki UŁ, zajmuje się epistemologią, filozofią edukacji i wychowania, uprawia turystykę pieszą, narciarską, rowerową i konną.
Robert Piłat – Profesor filozofii na UKSW. Zajmuje się filozofią umysłu, epistemologią, etyką, filozofią literatury. Propagator filozofii w szkołach i radiu. Autor wielu cykli audycji radiowych poświęconych filozofii. Obecnie współprowadzi w Programie Drugim Polskiego Radia cykl zatytułowany „Rachunek myśli”. W wolnych chwilach amatorsko muzykuje, odbywa dalekie wyprawy rowerowe i w poszukiwaniu nowych dźwięków nigdy nie opuszcza festiwalu „Warszawska Jesień”.
Łukasz Przanowski — nauczyciel religii i filozofii — przyznaje, że dzieciństwo to naturalny czas na filozofowanie. — Dzieci interesują się najróżniejszymi rzeczami, na przykład reinkarnacją albo tym, kto nas stworzył. Chcą o tym dyskutować, to nie są obce dla nich kwestie — mówi.
Skomentuj