Najnowszy film meksykańskiego reżysera – obwoływany przez krytyków filmem roku – to przewrotna realizacja klasycznej dla melodramatu figury miłosnego trójkąta. Pikanterii zapewne dodaje fakt, iż rolę zazdrosnego męża odgrywa sam reżyser, zaś w postać niewiernej żony wciela się Natalia López – prywatnie żona Reygadasa. Jednak zamiast ekshibicjonistycznych ekscesów otrzymujemy zaproszenie do doświadczenia kina intymności, tworzonego z niuansów i półtonów, twórczo niedopowiedzianego.
Tak też zostaje otwarta przestrzeń na dalszą dyskusję: nad definicjami miłości i wierności (znaczeniem i zakresem każdego z tych terminów), nad rolą instynktów i namiętności – elementów składowych natury ludzkiej, a w szerszym ujęciu: refleksji nad naszą ciągłą mediacją między „naturą” a „kulturą”. Dyskusja zaś – rozległa jak przestrzeń meksykańskiego interioru – stymulowana niekonwencjonalnymi punktami widzenia może doprowadzić do zaskakujących nawet dla nas samych odkryć, pytań i olśnień.
W latach 90. Reygadas przeniósł się do Belgii, gdzie zaczął realizować filmy krótkometrażowe. Jego pełnometrażowy debiut „Japón” (2002) zdobył laury na wielu festiwalach filmowych, w tym Złotą Kamerę dla najlepszego debiutu na festiwalu w Cannes. „Japón” do dziś uznawany jest za jeden z przełomowych tytułów w historii meksykańskiego kina. Reygadas nie tworzy często, ale każdy z jego trzech kolejnych filmów miał światową premierę na festiwalu w Cannes, w Konkursie Głównym: „Bitwa w niebie” (2005), „Ciche światło” (2007, Nagroda Jury) oraz „Post Tenebras Lux” (2012, nagroda za Najlepszą Reżyserię). Jego najnowszy film „Nasz czas” (2018) został zaprezentowany w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
[z materiałów dystrybutora Gutek Film]
Gościem podczas spotkania będzie znany z kilku wcześniejszych odsłon cyklu dr Mikołaj Sławkowski-Rode – adiunkt w Zakładzie Filozofii Kultury w Instytucie Filozofii UW, Tutor in Philosophy na Uniwersytecie Oksfordzkim w Blackfriars Hall, Visiting Lecturer in Philosophy na University of Buckingham, oraz Associate Fellow w Ian Ramsey Centre na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie pracuje przy realizacji grantu Fundacji Johna Templetona „Science, Theology, and Humane Philosophy: CEE Perspectives on Big Questions”. Jest również jednym z założycieli i głównych organizatorów Humane Philosophy Project, będącego inicjatywą opartą na współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i Oksfordzkiego.
Carlos Reygadas – reżyser, scenarzysta i producent meksykańskiego pochodzenia. Studiował prawo na Escuela Libre de Derecho w mieście Meksyk, następnie zrobił specjalizację z prawa konfliktów zbrojnych w Londynie.
Harmonogram wyświetleń:
Warszawa Kino Muranów 30 czerwca godz. 19:00
Wydarzenie na Facebooku > tutaj.
Odnośnik do strony kina > tutaj.
Opracowała: Anna Maria Piskorska
Skomentuj