Transplantologia, dziedzina medycyny, której nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa transplantare – szczepić, od trans “poza czymś” i plantare – “sadzić”, rozwija się bardzo dynamicznie Obecnie transplantacja jest uznaną metodą leczenia, jednakże jej początki wiązały się z licznymi wątpliwościami natury filozoficzno-etycznej, społeczno-kulturowej i legislacyjnej. Dziś zostały one zasadniczo przezwyciężone, wciąż jednak są przedmiotem licznych rozważań i niejednokrotnie kontrowersji. Wykład ma na celu zapoznanie z nimi słuchaczy i zachęcenie do dyskusji i samodzielnych rozważań.
Czwartki z filozofią to cykl wykładów organizowany przez Dwór Artusa w Toruniu od 2016 r. Celem spotkań jest poruszanie współczesnych problemów filozoficznych i poszerzanie horyzontów słuchaczy. Spotkania prowadzą wykładowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Prowadzący najbliższe spotkanie dr Marcin Leźnicki jest adiunktem w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii UMK w Toruniu. Jego zainteresowania badawcze oraz publikacje koncentrują się wokół bioetyki, etyki i filozofii medycyny, a także szczegółowych zagadnień z zakresu ekofilozofii.
Wydarzenie objęte jest patronatem Filozofuj!
Opracowała Julia Skakovska
09.02.2017 (czwartek), godz. 18:30 Dwór Artusa, Sala Wielka, Toruń Źródło
Skomentuj