Redakcja magazynu „Philosophy Now” wyróżniła kilka spośród wielu odpowiedzi. Szczególnie doceniła traktowanie poznania filozoficznego jako sposobu na dążenie do lepszego życia. I tak Ian Malcomson z Kanady i dr Mark Wallace optują za wolnością filozoficznego myślenia, niezależnością od ograniczeń ego czy nawet systemu akademickiego. Filozofia powinna być blisko ludzi i ich problemów, ponieważ – upraszczając – filozofia to myślenie, które jest skuteczne wtedy, gdy jest niczym nieskrępowane.
Wyróżnione zostały również odpowiedzi, w których wspomina się o ranach zadanych filozofii. Rewolucja naukowa oderwała od filozofii najpierw wiele dyscyplin przyrodniczych, a następnie wiele dyscyplin społecznych. Stephen Hawking ogłosił nawet, że filozofia już jest martwa. Jonathan Tipton w odpowiedzi zauważa, że wciąż istnieje wiele irracjonalnych sposobów myślenia u ludzi, przeradzających się w aktywne ruchy społeczne (jak rasizm albo ekstremizm religijny). A w związku z tym filozofia ciągle ma coś do powiedzenia.
Cynik Diogenes, starożytny grecki filozof, chodził z lampą po mieście i szukał człowieka. W przeciwieństwie do Nietzschego nie ogłosił niczyjej śmierci. Pozostał pełen nadziei. Może dlatego że wiedział o ludzkim umiłowaniu prawdy i poszukiwaniu wiedzy? Nella Leontieva wierzy, że filozofia jest przyjaciółką mądrości, ale tej zapomnianej. Czy przypomnimy sobie o niej? Być może powinniśmy, aby zachować istotę naszego człowieczeństwa.
„Philosophy Now” przygotowało kolejne „pytanie miesiąca”: „Kapitalistyczne zniszczenie środowiska? Nie! Ucisk komunistyczny? Nie! Jaka jest trzecia droga?”. Odpowiedzi należy wysyłać do 10 czerwca.
Opracował: Patryk Berger
Źródło: Question of the Month: Is Philosophy Still the Friend of Wisdom?
Skomentuj