W historię ludzkiej cywilizacji nieodłącznie wpisana jest historia filozofii. Dlatego to właśnie filozofia – przekonuje Kushwaha – może okazać się niezastąpionym narzędziem do analizy człowieka i instytucji, które tworzy i w których funkcjonuje. Dzisiaj filozofia często jest niedoceniana jako przedmiot studiów, ponieważ niesłusznie postrzega się ją jako nieużyteczną – zauważa autorka i tym samym zwraca uwagę na istotny fakt, który zdaje się nam umykać. Mianowicie, filozofia, będąc w swych podstawach nauką teoretyczną, ma jednak znaczący wpływ na praktyczne decyzje podejmowane na całym świecie, a tym samym nadal kształtuje rzeczywistość człowieka. Aby pokazać, jakie korzyści z edukacji filozoficznej może wynieść współczesny CEO, autorka artykułu zbiera je w pięć ciekawych konceptów.
Po pierwsze, wszystko zaczyna się od idei. Tak jak współczesne systemy prawne zostały ukształtowane przez prądy intelektualne, których początkiem była pewna idea (na przykład pozytywizm w filozofii prawa, który wpłynął na system prawny Wielkiej Brytanii), tak i w każdej innej dziedzinie życia społecznego znajdziemy u podstaw jakąś filozoficzną myśl, która wpłynęła na jej rozwój – zwraca uwagę Kushwaha.
Po drugie, jak pisze autorka, studiowanie filozofii pozwala zdobyć szerszą perspektywę wobec codziennych wyzwań. Filozofia uczy nas patrzeć wielowymiarowo na pojawiające się problemy, a także pomaga je rozumieć dzięki czerpaniu z mądrości uznanych myślicieli. Co więcej, rewidując poglądy tych, z którymi się nie zgadzamy, możemy tym samym lepiej zrozumieć nasze własne podejście do danej sprawy.
Trzecią rzeczą, na jaką zwraca uwagę Kushwaha jest to, jak edukacja filozoficzna może wzmocnić krytyczne myślenie. Na studiach filozoficznych nie oczekuje się od studenta jedynie uczenia się na pamięć. Adept filozofii, otoczony książkami, artykułami i polemicznymi komentarzami, wyostrza umiejętność analitycznego i krytycznego myślenia. Kiedy raz nabierzemy wprawy w ocenianiu i rozwiązywaniu rozmaitych filozoficznych problemów, będziemy w stanie otworzyć wiele drzwi do sukcesu w najróżniejszych dziedzinach życia, szczególnie kiedy znajdziemy się w roli osoby decyzyjnej.
Po czwarte, nieodłącznym elementem studiowania filozofii jest rozwijanie umiejętności komunikacyjnych. Ważniejsze osiągnięcia cywilizacyjne, starożytne i współczesne, oceniało się często, biorąc pod uwagę filozoficzną argumentację na ich rzecz, zauważa Kushwaha. Studenci filozofii są w stanie zauważyć dalekie konsekwencje każdego używanego słowa, a tym samym są uważni wobec tego, co mówią oraz jak to mówią, starając się używać słów z rozmysłem. Potrafią klarownie wyrażać swoje myśli w piśmie oraz ujawniać to, co tkwi w kontekście, aby usprawnić komunikację i pomóc wzajemnemu rozumieniu się.
Piątą kwestią, jaką wymienia autorka, jest istnienie wielu możliwości rozwoju kariery, pojawiających się przed absolwentem filozofii. Wiedza i umiejętności absolwenta tego kierunku mogą pomóc mu stać się profesjonalistą w wybranych dziedzinach. Z pewnością sprawdzi się świetnie w obszarach takich jak IT, praca socjalna, zarządzanie systemem zdrowia, prawo, polityka, czy zarządzanie w organizacjach charytatywnych.
Badania pokazują, że absolwenci filozofii najczęściej znajdują zatrudnienie w biznesie i finansach. Jednak najchętniej wybierane przez filozofów ścieżki kariery to sfera mediów i reklamy. Kushwaha podkreśla, że studia filozoficzne uczą rozwiązywania problemów oraz stosowania wiedzy teoretycznej do aktualnych sytuacji, dzięki czemu umiejętności, w jakie wyposaża nauka filozofii są tymi, na które zawsze jest zapotrzebowanie.
Opracowała Aleksandra Miloradović-Tabak
Źródło: https://ceoworld.biz/2020/09/05/5‑reasons-why-ceos-should-consider-studying-philosophy/
Skomentuj