Filozofia w szkole Scenariusze lekcji

Dorota Monkiewicz: Czy lenistwo to zawsze coś złego? – scenariusz lekcji filozofii dla uczniów klas IVVIII szkoły podstawowej

dwie ręce jedna na drugiej

Tekst ukazał się w „Filozofuj!” 2024 nr 5 (59), s. 52. W pełnej wersji graficznej jest dostępny w pliku PDF.


Cele:

  • Uczniowie dostrzegają wady i zalety lenistwa.
  • Uczniowie wskazują słabe punkty życia podporządkowanego wyłącznie pracy.
  • Uczniowie dostrzegają przesadę w obu postawach, jakimi są pracoholizm i lenistwo.

Metody i formy pracy:

  • Praca z tekstem
  • Dyskusja
  • Eksperyment myślowy

Przebieg lekcji

1. Pytanie na rozgrzewkę:

  • Dlaczego lenistwo jest postrzegane negatywnie? Czy to słuszne?
  • Czy istnieje rodzaj lenistwa, który jest wart naśladowania?

2. Prezentacja tekstu

Prezentujemy bajkę Ezopa pt. Mrówka i konik polny w dowolnej wersji.

3. Dyskusja o tekście na podstawie pytań:

  • Czy to możliwe, że świerszcz od początku planował udanie się po pomoc do mrówek i dlatego żył beztrosko całe lato?
  • Czy w porządku jest czerpać korzyści z owoców czyjejś pracy?
  • Jeśli świerszcz jednocześnie umilałby muzyką czas mrówkom podczas zimowych miesięcy, to czy ta wymiana byłaby fair?
  • Czy beztroska i nieplanowanie przyszłości może być dobrą receptą na życie? (Można podać inne przykłady takich postaw, np. Włóczykija z książek o Muminkach).
  • Wolałbyś(-abyś) być mrówką czy świerszczem? Dlaczego?

4. Pytania do dalszej dyskusji:

  • Czy życie poświęcone wyłącznie tzw. mrówczej pracy można uznać za pełnowartościowe?
  • Jakie są słabe strony ciągłego myślenia o przyszłości w taki sposób, że odmawia się sobie rozrywki na co dzień?
  • Czy wynalazki typu pojazdy silnikowe i maszyny wyręczające w pracy biorą się z pracowitości czy lenistwa ludzi?
  • Co jest ważniejsze, praca czy odpoczynek?

5. Eksperyment myślowy

Przenieśmy się w niedaleką przyszłość. Jest rok 2100. Naukowcy właśnie udowodnili, że najzdrowsza postawa to unikanie wszelkiego stresu i nadmiernego wysiłku. By obniżyć wydatki na leczenie chorób wynikłych z tego powodu, zakazano pracy, której się nie lubi i która psychicznie męczy człowieka. Zbudowano specjalną aparaturę, która mierzy poziom radości pracownika. Jeśli wynik oscyluje poniżej ustalonej wartości, ­pracownik musi zrezygnować z wykonywania obowiązków, by nie narażać się na napięcia psychiczne. Jedzie wówczas na wakacje, by przemyśleć dalszą karierę i wybrać lepsze zajęcie dla siebie.

  • Czy takie rozwiązanie podniosłoby poziom szczęścia u ludzi? Wymyśl sobie taką pracę, która byłaby wolna od niepotrzebnych napięć, a jednocześnie przyniosłaby jakąś korzyść światu.
  • Czy twoja ulubiona rozrywka mogłaby zamienić się w jakiś zawód?

PDF scenariusza do pobrania


Dorota Monkiewicz – absolwentka historii UMCS i filozofii teoretycznej KUL. Pracuje w Centrum Kultury w Lublinie oraz prowadzi warsztaty filozoficzne dla dzieci w Szkole w Chmurze. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Praktyków Filozofii dla Dzieci SOPHIA. Współautorka książki Filozofuj z dziećmi 2. 100 pomysłów na dociekania filozoficzne z dziećmi. Zainteresowania naukowe: dydaktyka filozofii, etyka środowiskowa i bioetyka. Więcej o mnie na stronie www.dia-ti.com.

Tekst jest dostępny na licencji: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
 
Ilustracja: freepik.com (licencja)
 
W pełnej wersji graficznej jest dostępny w pliku PDF.
< Powrót do spisu treści numeru.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

1 komentarz

Kliknij, aby skomentować

Sklep

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy