Filozofia w szkole Scenariusze lekcji

Dorota Monkiewicz: Czy może być zarówno to, jak i tamto? – scenariusz lekcji filozofii dla uczniów szkół podstawowych

bóbr na tle zegara

Tekst ukazał się w „Filozofuj!” 2025 nr 4 (64), s. 53. W pełnej wersji graficznej jest dostępny w pliku PDF.


Cele:

  • Uczniowie uczą się pojęcia logiki i logicznego myślenia.
  • Uczniowie dostrzegają szersze rozumienie słowa „logika”, przy którym oznacza ono prawa i mechanizmy rządzące jakimiś zdarzeniami, oraz węższe rozumienie tego słowa, przy którym oznacza ono naukę zajmującą się regułami poprawnego myślenia.

Metody i formy pracy:

  • Praca z tekstem
  • Dyskusja
  • Ćwiczenia
  • Eksperyment myślowy

Przebieg lekcji:

1. Pytanie na rozgrzewkę

Jakie absurdalne rzeczy wydarzają się w bajkach? Czy przeczą one logice, którą znamy? Jak rozumiemy tę logikę? Np. bohater upadający z wysokości i wstający bez szwanku, palenie ogniska pod wodą (SpongeBob Kanciastoporty) itp.Skąd wiemy, że to jest „nielogiczne”?

2. Prezentujemy tekst

Obłąkana herbatka

[…] Pierwszy przerwał milczenie Zwariowany Kapelusznik pytaniem: – Którego dziś mamy? – zwróconym do Alicji. Jednocześnie wyjął z kieszeni kamizelki zegarek i potrząsnął nim na wszystkie strony, przykładając go czasem do ucha.

Alicja pomyślała chwilę, po czym odpowiedziała:

– Czwartego.

– Spóźnia się o dwa dni – westchnął Kapelusznik. A nie mówiłem ci, że masło nie nadaje się do smarowania mechanizmów? – dodał patrząc ze złością na Szaraka.

– To było najlepsze masło – odpowiedział potulnie Szarak.

– Tak, tak, ale mogły dostać się do środka jakieś okruchy. Wsadzałeś tam przecież to masło nożem od chleba.

Szarak wziął zegarek i przyglądał mu się przez dłuższą chwilę, po czym wrzucił go do swej herbaty, zajrzał do środka i powtórzył tym samym tonem:

– To było najlepsze masło.

Alicja przypatrywała się temu wszystkiemu z wielkim zainteresowaniem. Wreszcie zawołała:

– Cóż to za dziwny zegarek, który wskazuje dni, a nie godziny, minuty i sekundy!

– No to co z tego? – zapytał Kapelusznik. – A czy twój zegarek wskazuje lata?

– Oczywiście, że nie. Bo… bo… on stoi przecież na jednym dniu roku tak strasznie długo!

– Tak samo jest z moim zegarkiem – rzekł Zwariowany Kapelusznik.

Alicja była nie na żarty zaniepokojona. Ostatnie zdanie Kapelusznika wydawało się już zupełnie niezrozumiałe, choć wypowiedziane było niewątpliwie po angielsku. Rzekła więc najuprzejmiej w świecie:

– Niezupełnie rozumiem, co pan ma na myśli.

– Suseł znowu zasnął – rzekł Kapelusznik i wylał Susłowi na nos trochę gorącej Herbaty.

Śpioch potrząsnął gwałtownie głową i powiedział nie otwierając oczu:

– Oczywiście, rzecz jasna. Chciałem właśnie to samo powiedzieć.

– Czy znalazłeś już rozwiązanie zagadki? – zapytał Kapelusznik zwracając się do Alicji.

– Nie. A jaka jest właściwie odpowiedź?

– Nie mam najmniejszego pojęcia – odparł Kapelusznik.

– Ani ja – dorzucił Szarak.

Alicja westchnęła ciężko i po chwili odezwała się:

– Wydaje mi się, że moglibyście spędzać czas pożyteczniej niż na wymyślaniu zagadek, które nie mają rozwiązania.

– Gdybyś znała Czas tak dobrze jak my, nie mówiłabyś tego – rzekł Kapelusznik.

– Nie wiem, co pan ma na myśli.

– Oczywiście, że nie wiesz. – Tu Kapelusznik przybrał pogardliwy wyraz twarzy. — Jestem pewien, że nawet nigdy nie rozmawiałaś z Czasem.

– Chyba nie – odparła Alicja – ale za to często zabijam czas grą na fortepianie.

– W tym właśnie sęk – rzekł Kapelusznik, że Czas nie znosi, aby go zabijano. Gdybyś była z nim w dobrych stosunkach, zrobiłby dla ciebie z twoim zegarem wszystko, co byś tylko chciała. Dam ci przykład: przypuśćmy, że jest godzina dziewiąta rano i mają się rozpocząć lekcje. Szepczesz słóweczko i już wskazówki pędzą po tarczy jak oszalałe! Po chwili jest godzina wpół do drugiej i idziesz sobie po skończonych lekcjach na obiad do domu. (…)

L. Carroll, Alicja w krainie czarów, przeł. A. Marianowicz, Warszawa 2021.

3. Pytanie do tekstu

  • Co było nonsensem w tej historii? Jakie absurdalne rzeczy wypowiadały postacie?
  • Czy goście kierowali się jakąś „swoją logiką”?
  • Czy można poznać czas i z nim rozmawiać?
  • Czy mógłby istnieć świat, w którym byłoby to możliwe?
  • Czy byłby możliwy świat, w którym byłyby inne prawa logiki niż te, które znamy?
  • Czy może istnieć świat, w którym dowolne zdanie i jego zaprzeczenie byłby prawdziwe?

4. Pytania do dalszej dyskusji

  • Czy zagadka bez odpowiedzi jest zagadką?
  • Czy zagadka może mieć wiele poprawnych odpowiedzi?
  • Czy zagadka może nie mieć ani fałszywej, ani prawdziwej odpowiedzi?
  • Czy może być jednocześnie porządek i bałagan?
  • Czy można być silnym i słabym jednocześnie? Pięknym i mądrym? Dobrym i złym? Mądrym i głupim?
  • Czy można kogoś kochać, ale nie lubić?

Ćwiczenie I: 
Powiedz dowolne zdanie do osoby siedzącej obok np. „Ładna dziś pogoda, nie sądzisz?”. Zadaniem drugiej osoby jest odpowiedzenie jak najbardziej bez sensu: np. „Tak, ostatnio podrożało masło”. Jak się czujecie, prowadząc nonsensowną rozmowę? Czego dowiadujecie się z takiej rozmowy?

Ćwiczenie II:
Wymyśl zdanie, które po odwróceniu szyku będzie znaczyło już coś innego: np. Jestem szczęśliwa, bo jadę na wakacje. Jadę na wakacje, bo jestem szczęśliwa.
Dlaczego zmienia się sens, w zależności, jak złożymy zdanie?

5. Eksperyment myślowy

Wyobraź sobie świat, w którym wszystko jest nieprzewidywalne, czyli nie ma żadnych praw rządzących zdarzeniami. Nie wiadomo, czy słońce wstanie danego dnia, czy może w środku nocy, albo czy przystanek autobusowy będzie stał danego dnia w tym samym miejscu, co wczoraj. Jak żyłoby się w świecie, w którym nic nie jest pewne i stałe?


PDF scenariusza do pobrania


Dorota Monkiewicz – absolwentka historii UMCS i filozofii teoretycznej KUL. Pracuje w Centrum Kultury w Lublinie oraz prowadzi warsztaty filozoficzne dla dzieci w Szkole w Chmurze. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Praktyków Filozofii dla Dzieci SOPHIA. Współautorka książki Filozofuj z dziećmi 2. 100 pomysłów na dociekania filozoficzne z dziećmi. Zainteresowania naukowe: dydaktyka filozofii, etyka środowiskowa i bioetyka. Więcej o mnie na stronie www.dia-ti.com.
 
Tekst jest dostępny na licencji: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0.
W pełnej wersji graficznej jest dostępny w pliku PDF.
 
Ilustracja: freepik.com (licencja)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy