Filozofia w szkole Scenariusze lekcji

Dorota Monkiewicz: Czy warto jest żyć, skoro wiąże się z tym cierpienie? – scenariusz lekcji filozofii dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Scenariusz lekcji: „Czy warto jest żyć, skoro wiąże się z tym cierpienie?” — Dorota Monkiewicz

Tekst ukazał się w „Filozofuj!” 2023 nr 6 (54), s. 40–41. W pełnej wersji graficznej jest dostępny w pliku PDF.


Odbiorcy:

Uczniowie I–IV klasy szkoły ponadpodstawowej.

Cele:

  • Uczniowie rozważają cechy ludzkiej egzystencji.
  • Uczniowie analizują naturę ludzkiego życia związanego z cierpieniem.
  • Uczniowie kształtują własny pogląd na temat wartości życia.

Metody i formy pracy:

  • Dyskusja
  • Cytat
  • Eksperyment myślowy

Przebieg lekcji:

1. Pytania na rozgrzewkę

  • Co jest złego w życiu ludzkim?
  • Co jest dobrego w życiu ludzkim?
  • Czy zło i dobro związane z ludzką egzystencją równoważą się czy nie?
  • Czy źródła cierpienia związane z życiem są takie same dla każdej jednostki?
  • Dlaczego życie jest nierozerwalnie związane z doświadczaniem cierpienia?

2. Prezentacja cytatu i dyskusja

Zapisujemy cytat na tablicy i pytamy uczniów o jego interpretację:

Życie jest straszne, ale ja postanowiłem, że jest piękne.
Bohumil Hrabal

3. Pogłębienie dyskusji – pytania

  • Czy w każdych warunkach można podjąć decyzję o zachwycaniu się życiem?
  • Dlaczego życie ludzkie jest tak skomplikowane i pełne emocji, od grozy po zachwyt?
  • Czy to, że się cierpi, przekreśla wartość życia?
  • Czy cierpienia można uniknąć przez to, że nie będzie ludzi, którzy cierpią?
  • Co sądzisz o decyzji nieposiadania dzieci z pobudek humanitarnych, tj. by nie sprowadzać ich na świat, w którym będą cierpieć?

4. Eksperyment myślowy

Wiele bólu i cierpienia na świecie wiąże się z biedą, głodem, chorobami i konfliktami, które szczególnie dotykają przeludnione rejony świata. Gdyby globalna kontrola narodzin była możliwa i przez to byłoby w naszym zasięgu wyeliminowanie rodzenia się dzieci w najstraszniejszych zakątkach Ziemi, zmniejszyłaby się ogólna ilość cierpienia na świecie. Jakie wiąże się z tym niebezpieczeństwo? Stwórz dob­ry i zły scenariusz takiego rozwiązania.


PDF scenariusza do pobrania


Dorota Monkiewicz – absolwentka historii UMCS i filozofii teoretycznej KUL. Pracuje w Centrum Kultury w Lublinie oraz prowadzi warsztaty filozoficzne dla dzieci w Szkole w Chmurze. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Praktyków Filozofii dla Dzieci SOPHIA. Współautorka książki Filozofuj z dziećmi 2. 100 pomysłów na dociekania filozoficzne z dziećmi. Zainteresowania naukowe: dydaktyka filozofii, etyka środowiskowa i bioetyka. Więcej o mnie na stronie www.dia-ti.com.

Tekst jest dostępny na licencji: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
W pełnej wersji graficznej jest dostępny w pliku PDF.

< Powrót do spisu treści numeru.

 

 

1 komentarz

Kliknij, aby skomentować

  • ilość cierpienia”

    Aha, ilość! To sugeruje, że cierpienie jest po prostu, najzwyklej addytywne, tak? Jak powiedzmy energia czy masa? jak piasek?

    Czy może jest ciekawiej i nie ma addytywności liniowej? może jest jakaś globalna granica cierpienia, tak jak granica masy gwiazdy?

    Czy nie jest wreszcie tak, że czyjeś cierpienie wpływa na mnie i moje możliwe (potencjalnie) cierpienie? Mając świadomość cierpień w tych „najstraszniejszych miejscach” inaczej przeżywam moje życie i inaczej przecież cierpię! Ich cierpienie nie jest więc już tylko przez to (pomijam soteriologię) wyłącznie negatywne!

    No a nasze cierpienia, cierpienia pierwszego świata? Głód w brzuchu da się zmierzyć i pokonać. Głód metafizyczny już nie…
    (vide choćby „Upadek cywilizacji Zachodu”, „Denial of death”… nawet eseje Miłosza)

    Mówienie o cierpieniu bez prowokowania takich (m.in.) rozterek jest wręcz szkodliwe dla wzrastania, dla człowieczeństwa!

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy