Filozofia w szkole Scenariusze lekcji

Dorota Monkiewicz: Dźwięk ciszy – skąd się bierze melodia w naszej głowie? – scenariusz lekcji filozofii dla uczniów szkół podstawowych

osoba w słuchawkach

Tekst ukazał się w „Filozofuj!” 2025 nr 5 (65), s. 49. W pełnej wersji graficznej jest dostępny w pliku PDF.


Cele:

  • Uczniowie rozumieją zjawisko dźwięku.
  • Uczniowie dostrzegają funkcję pamięci i wyobraźni dźwiękowej.
  • Uczniowie rozważają realność dźwięków.

Metody i formy pracy:

  • Praca z tekstem biograficznym
  • Dyskusja
  • Ćwiczenia

Przebieg lekcji:

Pytanie na rozgrzewkę:

Czy zdarzyło się, że wpadła wam w ucho melodia, od której nie mogliście się potem uwolnić? Tzn. chodziła wam po głowie, nuciliście ją, choć nie była nadzwyczajna? To zjawisko mimowolnie powracającej w głowie uporczywej melodii nazywa się earworm. W jaki sposób słyszymy taką melodię w głowie – realnie czy wyobrażeniowo?

Prezentujemy fragment biografii Beethovena:

Ludwig van Beethoven zaczął komponować swoje utwory już w wieku 12 lat. Na skutek choroby zaczął głuchnąć w wieku ok. 30 lat, a przed 50. rokiem życia funkcjonował już w całkowitej ciszy. Jednak Beethoven miał słuch absolutny, rozpoznawał bezbłędnie wysokość dźwięku bez patrzenia na nuty, miał też genialną pamięć muzyczną, więc mógł wyobrażać sobie dźwięki w głowie bez udziału instrumentów. Potrafił wyobrazić sobie brzmienie własnych kompozycji, dlatego mimo całkowitej głuchoty dalej komponował, a jego dzieła z tego okresu okazały się najbardziej monumentalne i znane, np. Oda do radości. Beethoven nie mógł usłyszeć wykonania swoich dzieł w naszym rozumieniu, ale słyszał je na swój sposób, m.in. odczuwał dźwięki jako wibracje, które przenosiły się przez podłogę i instrument.

Pytania do dyskusji:

  • Czy można o kimś powiedzieć, że nic nie słyszy, skoro odbiera wibracje?
  • Czy odbiór wibracji przez skórę można nazwać słyszeniem?
  • Czym jest dźwięk? (Warto przytoczyć naukowe wyjaśnienie fali mechanicznej).
  • Czym jest melodia, w jaki sposób powstaje?
  • Czy można myśleć dźwiękami?
  • Czym się różnią dźwięki wewnątrz głowy od tych fizycznych, które możemy zmierzyć w decybelach?
  • Czy udałoby się wam wymyślić jakąś melodię w głowie? W jaki sposób to zrobicie? Czy możecie zanucić swoją kompozycję z pamięci?

Ćwiczenie:

Wyobraźcie sobie dźwięk, którego nie znosicie, np. skrobanie, syrenę, burzę, wymiotowanie.

  • Co czujecie, gdy ten dźwięk rozbrzmiewa? Co czujecie na samo jego wspomnienie?
  • Czy jest to podobne uczucie do pojawiającego się wtedy, gdy dźwięk brzmi w realu?
  • Dlaczego niektóre dźwięki nas odrzucają, a inne urzekają?
  • Czy można lubić dziwne lub hałaśliwe dźwięki?
  • Czy zwierzęta słyszą muzykę?
  • Czy dźwięki istnieją, gdy nie ma nikogo, kto by je usłyszał?
  • Czy dźwięk może mieć kolor?
  • Z jakimi barwami kojarzy wam się śpiew ptaka, szum lasu, a z jakim klakson samochodu?
  • Jak by wyglądał świat bez dźwięku, w absolutnej ciszy?

PDF scenariusza do pobrania


Dorota Monkiewicz – absolwentka historii UMCS i filozofii teoretycznej KUL. Pracuje w Centrum Kultury w Lublinie oraz prowadzi warsztaty filozoficzne dla dzieci w Szkole w Chmurze. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Praktyków Filozofii dla Dzieci SOPHIA. Współautorka książki Filozofuj z dziećmi 2. 100 pomysłów na dociekania filozoficzne z dziećmi. Zainteresowania naukowe: dydaktyka filozofii, etyka środowiskowa i bioetyka. Więcej o mnie na stronie www.dia-ti.com.
 
Tekst jest dostępny na licencji: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0.
W pełnej wersji graficznej jest dostępny w pliku PDF.
 

< Powrót do spisu treści numeru.

Ilustracja: freepik.com (licencja)


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Sklep

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy