Filozofia w szkole Scenariusze lekcji

Dorota Monkiewicz: Skąd się bierze szósty zmysł? – scenariusz lekcji filozofii dla uczniów szkół podstawowych

Kobieta na tle głowy, która symbolizuje ukryty umysł, w tym przypadku intuicję

Cele:

  • Uczniowie rozważają naturę intuicji.
  • Uczniowie analizują wartość poznawczą intuicji.
  • Uczniowie poddają refleksji sens słuchania wewnętrznego głosu.

Metody i formy pracy:

  • Praca z tekstem,
  • Dyskusja,
  • Eksperyment myślowy.

Przebieg lekcji:

1. Pytania na rozgrzewkę

Czy mieliście kiedyś przeczucie, że coś się wydarzy, choć nikt wam tego nie powiedział ani o tym nie słyszeliście? Czy któraś ze znanych wam osób miała takie doświadczenie?

2. Prezentujemy tekst

Pięcioletnia Elanur z Turcji nigdy nie miała problemów z zasypianiem w łóżku aż do 6 lutego 2023 r. Tej nocy nie chciała usnąć w pościeli. Elanur urządziła posłanie na podłodze, to uratowało jej życie. Nad ranem potężne trzęsienie ziemi uderzyło w Turcję. Na puste łóżko dziecka runęła ciężka szafa, roztrzaskując je na kawałki.
– Gdyby nie zrobiła sobie łóżka na podłodze, zginęłaby – mówiła pracownikom UNICEF zszokowana matka dziewczynki, Zeynep. – Jak gdyby coś przeczuwała”.
Źródło: M. Gorostiza, Nie lekceważcie złych przeczuć! One mogą nawet uratować życie, https://www.onet.pl/styl-zycia/kobietaxl/nie-lekcewazcie-zlych-przeczuc-one-moga-nawet-uratowac-zycie/709xmj2,30bc1058 (dostęp: 28.02.2025).

3. Pytania do dyskusji

  • Czy Elanur mogła wiedzieć o zbliżającym się niebezpieczeństwie?
  • Skąd biorą się przeczucia?
  • Czy należy poważnie traktować swoją intuicję?
  • Czy przeczucia mogą nas zwieść na manowce?
  • Skąd biorą się prorocze sny, tzn. takie, w których śnimy o jakichś wydarzeniach, a potem rzeczywiście się one spełniają? Kto ma najlepszą intuicję?
  • Czy zwierzęta mają przeczucia?
  • O czym wiedzą zwierzęta, a dla człowieka jest to niedostępne? Z czego to wynika?
  • Co się dzieje, gdy ludzie nie słuchają swojej intuicji?
  • Dlaczego intuicję nazywa się szó­stym zmysłem?

4. Eksperyment myślowy

Wyobraź sobie, że w szkole uczymy się przedmiotu wyostrzającego szósty zmysł. W jaki sposób mogłyby przebiegać takie zajęcia? Czy chcielibyście wziąć w nich udział?


PDF scenariusza do pobrania


Dorota Monkiewicz – absolwentka historii UMCS i filozofii teoretycznej KUL. Pracuje w Centrum Kultury w Lublinie oraz prowadzi warsztaty filozoficzne dla dzieci w Szkole w Chmurze. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Praktyków Filozofii dla Dzieci SOPHIA. Współautorka książki Filozofuj z dziećmi 2. 100 pomysłów na dociekania filozoficzne z dziećmi. Zainteresowania naukowe: dydaktyka filozofii, etyka środowiskowa i bioetyka. Więcej o mnie na stronie www.dia-ti.com.
 
Tekst jest dostępny na licencji: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0.
W pełnej wersji graficznej jest dostępny w pliku PDF.
Ilustracja: freepik.com (licencja)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Sklep

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy