Filozofia w szkole Scenariusze lekcji

Dorota Monkiewicz: Taka jego natura? – scenariusz lekcji filozofii dla uczniów szkół podstawowych

Scenariusz lekcji, Taka jego natura? Dorota Monkiewicz

Tekst ukazał się w „Filozofuj!” 2025 nr 1 (61), s. 53. W pełnej wersji graficznej jest dostępny w pliku PDF.


Cele:

  • Uczniowie analizują pojęcie natury.
  • Uczniowie rozumieją pojęcie błędu naturalistycznego.
  • Uczniowie dostrzegają, że trudno jednoznacznie określić, co jest naturalne.

Metody i formy pracy:

  • Praca z tekstem
  • Dyskusja
  • Eksperyment myślowy

Przebieg lekcji

1. Pytanie na rozgrzewkę

Czy to, że w przyrodzie zwierzęta nawzajem na siebie polują i się zabijają, jest okrutne? Czy jest naturalne?

2. Prezentacja bajki

Nad rzeką spotkały się żaba i skorpion. Nie umiał on pływać, więc poprosił żabę o pomoc w przeprawie na drugi brzeg. Żaba obawiała się jednak, że skorpion ją ukąsi, gdy weźmie go na swój grzbiet.

– Nie zrobię tego – rzekł skorpion – bo gdybym cię ukąsił, razem z tobą poszedłbym na dno.

Ten argument przekonał żabę i pozwoliła skorpionowi wejść na swój grzbiet. Gdy byli już na środku rzeki, skorpion mimo złożonej obietnicy śmiertelnie ją ukąsił. A kiedy oboje zaczęli tonąć, żaba z żalem zapytała go, dlaczego to zrobił.

Skorpion odrzekł krótko: – Nic na to nie poradzę. Taka jest moja natura.

Bajka afrykańska

3. Dyskusja o tekście na podstawie pytań:

  • Dlaczego skorpion nie mógł się powstrzymać przed wyrządzeniem zła, mimo że mu to zaszkodziło?
  • Czy to możliwe, żeby się było złym z natury, tzn. od urodzenia?
  • Czy można swoją naturą usprawiedliwić zło?
  • Czy można zmienić swoją naturę?
  • Kto ma lepszą naturę, ludzie czy zwierzęta?
  • Czy można wskazać, co w przypadku ludzi jest związane z ich naturą? Co jest wspólne dla każdego z nas?

4. Eksperyment myślowy

Jesteśmy w roku 2124. Ludzkość przyznała, że przyroda jest najmądrzejsza, więc to, co z niej wypływa, musi być dobre. Dlatego wszystkie kraje na świecie uznały, że nie będą ingerować w naturę i przyjmą jej zasady. Powrócono więc do prawa dżungli: m.in. przestano pomagać, gdy ktoś był słaby i chory, a ten, kto był najsilniejszy, dostawał najwięcej.

Wyobraź sobie świat, w którym powróciliśmy do pierwotnych praw przyrody. Co mogłoby się zmienić na lepsze, a co by nie zadziałało?


PDF scenariusza do pobrania


Dorota Monkiewicz – absolwentka historii UMCS i filozofii teoretycznej KUL. Pracuje w Centrum Kultury w Lublinie oraz prowadzi warsztaty filozoficzne dla dzieci w Szkole w Chmurze. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Praktyków Filozofii dla Dzieci SOPHIA. Współautorka książki Filozofuj z dziećmi 2. 100 pomysłów na dociekania filozoficzne z dziećmi. Zainteresowania naukowe: dydaktyka filozofii, etyka środowiskowa i bioetyka. Więcej o mnie na stronie www.dia-ti.com.

Tekst jest dostępny na licencji: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0.
W pełnej wersji graficznej jest dostępny w pliku PDF.
Ilustracja: freepik.com (licencja)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

1 komentarz

Kliknij, aby skomentować

  • Ps. Stąd zagadka: które stulecie jest w pełni wiekiem natury — wiek XVI renesansu, XVIII oświecenia czy może XIX “belle epoque”, choć m.in. realizmu/naturalizmu!?
    Vide: J. Kochanowski, XBW, H.de Balzac, E. Zola, A. Strindberg, H. Ibsen, JK Huysmans, A. Czechow, M. Gogol, A. Puszkin…
    “Kto czyta, nie błądzi”
    AD 2025

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy