Filozofia w Polsce uprawiana jest od ponad 800 lat. W ciągu tego długiego czasu, wśród wielu jej kierunków i tendencji, zaznaczył się unikatowy charakter polskiej myśli. Filozofowie polscy, nawet ci analityczni ze Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, nie mieli na ogół tendencji do redukcji swojego myślenia do abstrakcji, zaś wprost przeciwnie, interesowało ich szerokie spektrum zagadnień praktycznych, włączając w to kwestie społeczne. Szczególnie interesującym okresem był XIX w., kiedy powstawała polska filozofia narodowa i tworzyły się śmiałe systemy myśli, takich filozofów jak Józef Hoene-Wroński, August Cieszkowski czy Bronisław Trentowski. Pomimo upływu czasu mają one nadal dużą wartość. Nadal skłaniają do myślenia.
Myślenie filozoficzne ma z zasady charakter uniwersalny. Wiąże się z dążeniem do wiedzy całościowej o całości rzeczywistości. Jako całościowe spojrzenie na świat spełnia ważną rolę kulturotwórczą i cywilizacyjną. Podnosi ważne zagadnienia moralne i światopoglądowe. Wiąże się z nim refleksja nad sensem życia człowieka i jego przeznaczeniem. Jednakże, tak jak istnieje polska literatura czy muzyka, która ukształtowała się jako coś odrębnego wśród literatur i muzyk innych krajów, tak istnieje też polska filozofia, będąca wytworem narodu polskiego i zrodzona oraz rozwinięta przez jego przedstawicieli. W większym lub mniejszym stopniu, wyraża ona polski pogląd na świat. Jego pielęgnacji i rozwojowi mają służyć Kongresy Filozofii Polskiej.
Symbolem Kongresu jest polski orzeł w formie feniksa, wzbijający się z klasycznej, greckiej kolumny. Feniks symbolizuje wciąż odradzającą się siłę życia, zaś niepokonana przez czas kolumna tradycję, trwałość i wieczność, a zarazem piękno wynikające z jej klasycznego charakteru.
Ważne terminy:
do 31 sierpnia 2022 – nadsyłanie propozycji referatów
7–10 października 2022 – Drugi Kongres Filozofii Polskiej
Organizator:
Katedra Filozofii w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego
dr hab. Grzegorz Francuz, prof. UO – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
dr hab. W. Julian Korab-Karpowicz, prof. UO – Przewodniczący Rady Programowej
Patroni:
Polskie Towarzystwo Filozoficzne
Niezależna Telewizja NTV
Teatr Opolski
KORBANK
„Filozofuj!”
Linki:
Strona organizatorów. Więcej o Drugim Kongresie Filozofii Polskiej.
“22 lutego 2022 roku filozofia się skończyła.“
I inne żarty również…
RIP ludzkości i pojedynczemu człowiekowi.
Amen