Zakończyły się egzaminy maturalne z filozofii – znamy zadania z egzaminu rozszerzonego. Pierwszym z nich była analiza fragmentu Menona – dialogu Platona, w którym podejmuje on kwestię cnoty. Drugim – metafizyczne (ontologiczne), epistemologiczne i etyczne tezy Arystotelesa. Trzecim – wypracowanie na jeden z dwóch tematów. Temat nr 1 opierał się na cytacie z Maritna Bubera, a temat nr 2 – na cytacie z Georga W. Hegla.
W najnowszym numerze „Filozofuj!” (s. 43–46) znajdują się informacje o krajowych ośrodkach akademickich, w których można studiować filozofię. Zachęcamy też do odwiedzenia zakładki „Studia filozoficzne” w naszym serwisie.
Matura z filozofii na poziomie podstawowym składa się z jednego arkusza egzaminacyjnego, który jest podzielony na dwie części:
1. Testu weryfikującego wiedzę ogólną.
2. Zestawu poleceń sprawdzających umiejętność krytycznej analizy tekstu filozoficznego.
Dwuczęściowa jest także matura z filozofii na poziomie rozszerzonym:
1. Zestaw poleceń do materiałów źródłowych sprawdzający ogólną wiedzę maturzysty z filozofii i umiejętność krytycznej analizy tekstów.
2. Wypowiedź pisemna na jeden z dwóch zadanych tematów.
Oto arkusz CKE:
Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.
Skomentuj