Zakończyły się egzaminy maturalne z filozofii – znamy zadania z egzaminu rozszerzonego. Było ich 15. Pierwsze siedem dotyczyły fragmentu Uzasadnienia metafizyki moralności autorstwa Immanuela Kanta lub poglądów filozofa z Królewca. 8. zadnie polegało na zbudowaniu schematu logicznego na bazie zdania w języku naturalnym oraz sprawdzenia prawdziwości tego schematu metodą zero-jedynkową. W zadaniu 9. należało nazwać błędy logiczne w podanych zdaniach i poprawić zdania tak, by nie zawierały błędów. Zadania 10–14 wiązały się z trzema fragmentami tekstów: Ku filozoficznemu myśleniu Józefa Marii Bocheńskiego, Metafizyki Arystotelesa oraz Pragmatyzmu Williama Jamesa. Ostatnie, 15. zadanie polegało na napisaniu wypracowania na jeden z dwóch tematów. Szczegóły poniżej.
Egzaminy maturalne z filozofii już za nami. Udostępnimy arkusze maturalne z egzaminu rozszerzonego, który trwał 180 min.
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi wyniki maturalne 3 lipca br. Tymczasem zapoznajcie się z dzisiejszym arkuszem z filozofii na poziomie rozszerzonym! Klucz do zadań otwartych niebawem pojawi się na naszej stronie!
W najnowszym numerze magazynu „Filozofuj!”, który ukaże się w połowie maja, planujemy zamieścić dodatek maturalny, z którego dowiecie się, gdzie można studiować filozofię i jaką ofertę przygotują dla Was poszczególne ośrodki akademickie. Zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz odwiedzenia zakładki Studia Filozoficzne, gdzie dowiecie się m.in., dlaczego warto studiować filozofię oraz gdzie ją można studiować. Niedługo opublikujemy szersze informacje o wybranych ośrodkach akademickich.
Oto arkusze:
Do pobrania w wersji PDF:
Download (PDF, 240KB)
Post Views: 158
Najnowszy numer można nabyć od 4 maja w salonikach prasowych wielu sieci. Szczegóły zob. tutaj.
Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać
tutaj.
Skomentuj