Sztuka argumentacji. Nowy słownik terminologiczny to rozszerzona i poprawiona wersja słownika wydanego po raz pierwszy w 2001 roku. Zawiera hasła z zakresu logiki formalnej, retoryki, metodologii, psychologii, językoznawstwa, rachunku prawdopodobieństwa, filozofii i teorii prawa, które naświetlają różnorakie aspekty argumentów i argumentacji. Pojawiają się w nim więc tak różnorodne hasła jak „dyskusja rzeczowa” i „agitacja”, „teoria naukowa” i „teoria spiskowa”, „powszechne mniemanie” i „konsekwencja logiczna”, a także ogromny wykaz błędów poznawczych, logicznych i rozmaitych argumentum ad…
By ułatwić posługiwanie się słownikiem, na początku załączono przewodnik grupujący hasła według dziedziny: ogólne zasady racjonalnego kształtowania przekonań, logika formalna i ogólna, rachunek prawdopodobieństwa, błędy poznawcze i logiczne, dialog i dyskusja, retoryka, a także sentencje łacińskie dotyczące argumentów i sposobów argumentacji. Na końcu zaś znajduje się alfabetyczny wykaz wszystkich haseł.
Hasła objaśniane są w oparciu o literaturę przedmiotu, do której są liczne przypisy. Na końcu książki zebrana jest bibliografia, która umożliwia dalsze zgłębienie zarysowanych w nich zagadnień. Hasła są w większości obszerne i opisowe. W opisach błędów poznawczych przywoływane są badania, które pokazują, w jaki sposób (i jak często) ulegamy złudzeniom własnego umysłu, a w opisach błędów podawane i omawiane są przykłady, co pozwala na intuicyjne zrozumienie ich istoty. Stanowią one mocniejszą stronę słownika. Na ich tle nieco słabiej wypadają hasła z zakresu logiki formalnej, z których część jest dość ogólnikowa i ogranicza się do bardzo podstawowych informacji (np. „rachunek zdań” czy „logika modalna”), co jednak jest zrozumiałe w pozycji sprofilowanej na teorię argumentów.
Sztuka argumentacji skierowana jest do szerokiego grona odbiorców i z pewnością każdy może na jej lekturze skorzystać. Liczne przykłady i brak nadmiernego specjalistycznego żargonu ułatwiają przyswojenie pojęć, które będą pomocne w nawigowaniu w obecnym świecie dezinformacji.
Krzysztof Szymanek, Sztuka argumentacji. Nowy słownik terminologiczny, PWN 2021, ss. 386.
Elżbieta Drozdowska – absolwentka fizyki na UMCS i filozofii w ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych na KUL, gdzie studiowała też filologię angielską. Obecnie doktorantka w Katedrze Logiki KUL. Stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2016). Tłumaczka tekstów filozoficznych w parze językowej pl-en. Od listopada 2018 do grudnia 2019 sekretarz redakcji magazynu „Filozofuj!”, obecnie członkini redakcji magazynu oraz portalu filozofuj.eu.
Tekst jest dostępny na licencji: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
Interesują Cię recenzje innych książek filozoficznych? Zajrzyj do naszego działu Omówienia i recenzje.
Skomentuj