Blease, powołując się na badania Oxford University’s Martin School, nie ma wątpliwości: w ciągu 20 lat więcej niż połowa obecnie istniejących zawodów zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją; taki los czeka zarówno stanowiska pracy fizycznej, jak i umysłowej. Autorka zastanawia się, jak w toku edukacji należy przygotować do takiej przyszłości młodych ludzi. Wskazuje na przyszłe problemy etyczne i społeczne powiązane z nowymi technologiami, które będą musiały rozwiązywać przyszłe pokolenia. Blease ma na nie rozwiązanie – edukację filozoficzną.
Cytując prezydenta Irlandii, Michaela D. Higginsa, odpowiedzialnego za wprowadzenie kursu filozoficznego w irlandzkich szkołach podstawowych, autorka przedstawia kolejne argumenty stojące za tezą, że to właśnie filozofia pozwoli rozwiązać przynajmniej część futurystycznych zagadnień. W listopadzie 2016 Higgins przekonywał, że
nauczanie filozofii jest jednym z najpotężniejszych narzędzi, jakie mamy do swojej dyspozycji, zachęcające dzieci do wolnego i odpowiedzialnego działania w coraz bardziej złożonym, wzajemnie połączonym i niepewnym świecie.
Blease zwraca uwagę, że edukacja w zakresie filozofii jest konieczna ze względu na to, że nie przychodzi naturalnie, nie jest instynktownym odruchem. Według autorki zdolność do filozofowania wymaga treningu i pogłębiania, tym bardziej że sama w sobie jest trudna i wymagająca. Jednak zdaniem Blease korzyści są niezaprzeczalne: wyrobienie umiejętności artykulacji pytań i wątpliwości oraz odkrywanie odpowiedzi na nie. Dlatego według niej filozofia nie tylko powinna zostać osadzona w szkołach, ale także w życiu publicznym.
Mimo tak zdecydowanej opinii, Charlotte Blease nie łudzi się, że filozofia może być remedium na wszystkie bolączki współczesnego i przyszłego świata, nie uważa też, że przywróci ona czy stworzy nowe miejsca pracy dla ludzi wypartych przez roboty. Wierzy jednak, że dobra filozoficzna edukacja może zbudować odporność na nieostrożne sądy czy niczym nieuzasadnione przekonania i lepiej wyposaży nas wszystkich w zdolność do dostrzegania i problematyzowania stereotypowej wiedzy.
Opracowała: Irena Kołtun
Źródło: The Guardian
Skomentuj