Górskie Filozofowanie to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa łącząca w sobie pełnoprawną konferencję naukową z górską wędrówką. Jak piszą organizatorzy: „Jesteśmy przekonani, że theoria i praxis tworzą w filozofii swoiste compositum, stąd nasze myślowe wyzwanie chcemy osadzić w klimacie górskiej wędrówki – innymi słowy zapraszamy na wspólne wędrowanie górskim szlakiem, połączone z filozoficzną ucztą i noclegiem w schronisku”.
W tym roku uczestnicy wydarzenia zostaną zachęceni do podjęcia współczesnych problemów antropologicznych. Zgodnie z myślą, że człowiek stanowi sam dla siebie nie tylko jedno z pytań, jeden z problemów, ale zarazem warunek wszelkiego doświadczenia pytajności i problematyczności, tak, iż pytanie człowieka o człowieka jawi się poniekąd jako pytanie ludzkie par excellence. Jednocześnie pytanie to jest i musi być stawiane nieustannie na nowo; po pierwsze dlatego, że okoliczności czasowo-historyczne odsłaniają co rusz nowe jego odcienie; po drugie – być może najważniejsze – ostatecznie każdy człowiek sam musi zmierzyć się ze sobą i wyzwaniem własnego bytu i egzystencji. Profil konferencji i proponowanej tematyki jest jak najbardziej filozoficzny i interdyscyplinarny – filozoficzny w najszerszym możliwym rozumieniu. Dlatego też do udziału zaproszeni są wszyscy, dla których refleksja na temat człowieczeństwa nie jest obojętna.
W tym roku w trakcie konferencji planowanych jest maksymalnie 10–12 wystąpień po 20–30 minut, które zaprezentują różnorodne możliwości podejścia do tytułowego zagadnienia i sporą dawkę dyskusji wokół każdego z referatów. Na zgłoszenia propozycji tematów organizatorzy czekają do 10 czerwca, a najlepsze referaty będą mogły być opublikowane w czasopiśmie naukowym „Filozofia. Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie”. Udział w konferencji jest bezpłatny, a zgłaszać się można poprzez wysłanie formularza dostępnego na stronie organizatorów.
Organizator:
dr hab. prof. AJD Maciej Woźniczka
mgr Michał Płóciennik (AJD)
lic. Damian Nowak (AJD)
Koło Naukowe Filozofów Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie
Patroni wydarzenia:
„Filozofuj!”
Centrum Dialogu Międzykulturowego w Częstochowie
Polskie Towarzystwo Filozoficzne Oddział w Częstochowie
Koło Naukowe Filozofii Socjologii i Psychologii „Eranos”
Radio „Fiat”
Częstochowskie24.pl
„Światły”
„TemplumChristi”
Schronisko PTTK na Turbaczu (Gorce) 29 czerwca — 1 lipca 2018 r.
Skomentuj