Kalendarium

Filozofuj z kalendarium #139

31 lipca 1932 r. – urodził się John Searle, amerykański filozof umysłu oraz języka, popularyzator filozofii. Na jego wykładach w Niemczech i innych krajach Europy Zachodniej gromadzą się takie tłumy, że często muszą odbywać się na stadionach piłkarskich. Searle początkowo zajmował się filozofią języka. Stworzona przez niego koncepcja aktów mowy przyniosła mu sławę i uznanie na całym świecie. Stopniowo jednak doszedł do przekonania, że język jest jedynie swoistym rodzajem myślenia i poświęcił się filozofii umysłu. Stoi na stanowisku naturalizmu biologicznego i twierdzi, że zadaniem mózgu jest myśleć, podobnie jak żołądka trawić, i nie ma tu żadnej tajemnicy. Jako jeden z pierwszych podał argument przeciw możliwości stworzenia mocnej sztucznej inteligencji, tzw. chiński pokój. Searle wykazał, że przetwarzanie danych, jakkolwiek skomplikowane by nie były, nie wymaga ich rozumienia, choć mogłoby się tak wydawać.

Całe kalendarium za okres: czerwiec–lipiec dostępne jest w nr 3 (21) / 2018 „Filozofuj!”, który można zamówić > tutaj.

Opracowanie: Marta Ratkieiwcz-Siłuch, Karolina Mierczak, Monika Twardak

Źródło fot.: commons.wikimedia.org, CCo

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2024 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy