29 listopada 1898 r. – urodził się brytyjski prozaik, teoretyk historii i filozof Clive Staples Lewis. Znany był przede wszystkim z cyklu siedmiu powieści fantastycznych pt. Opowieści z Narnii, sprzedanych w liczbie ponad 100 milionów egzemplarzy. Mało kto jednak wie, że Lewis jako filolog opublikował kilkanaście prac z zakresu literatury średniowiecznej czy – po nawróceniu się na wiarę chrześcijańską – apologetyki. Był bliskim przyjacielem J.R.R. Tolkiena, z którym łączyły go więzy zawodowe (obaj wykładali na Uniwersytecie Oksfordzkim), a także znajomym Owena Barfielda i Charlesa Williamsa. Naukowcy ci tworzyli w latach 30. i 40. XX wieku grupę intelektualistów o nazwie „Inklingowie”, która po godzinach spotykała się w restauracjach, kawiarniach i pubach i odczytywała swoje prace, próby literackie bądź wprawki do utworów. Z filozofią łączyły autora Opowieści z Narnii refleksje natury eschatologicznej, problematyka cierpienia, smutku i miłości. Napisał o tych zagadnieniach kilka prac naukowych.
Całe kalendarium za okres: październik–listopad dostępne jest w nr 5 (23) / 2018 „Filozofuj!”, który można zamówić > tutaj.
Opracowanie: Karolina Gadula, Marta Ratkiewicz-Siłuch, Aleksander Wandtke
Źródło fot.: en.wikipedia.org, CCo
Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.
Skomentuj