Kalendarium

Filozofuj z kalendarium #27

18 czerwca 1929 r. – w Düsseldorfie urodził się Jürgen Habermas – niemiecki socjolog i filozof, najbardziej znany współcześnie przedstawiciel teorii krytycznej, a także publicysta polityczny. Jednym z jego największych dokonań jest stworzenie – na podstawie pragmatyki aktów mowy – teorii racjonalności komunikacyjnej. W ramach owej teorii przedstawia się wzorcową (a przez to w praktyce nieosiągalną) sytuację komunikacji, w której prowadzony między podmiotami dyskurs jest wolny zarówno od czynników zewnętrznych (np. wpływów społeczno-kulturowych), jak i wewnętrznych (np. zniekształcenia języka poprzez konieczność interpretacji komunikatów). Zdaniem Habermasa taki dyskurs prowadziłby do racjonalności podmiotów, a przez to umożliwiałby osiągnięcie konsensusu w wielu ważnych konfliktach społecznych.

Całe kalendarium za okres: maj–czerwiec dostępne jest w nr 2 (8) „Filozofuj!”, który można pobrać > tutaj.

Opracowali: Karolina Mierczak i Jacek Jarocki


Osoby, które chciałby pomóc przy tworzeniu kalendarium, zapraszamy do współpracy. Szczegóły są > tutaj.

 

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2024 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy