Kalendarium

Filozofuj z Kalendarium #337

12 marca 1931 r. – w Starym Sączu na świat przyszedł ksiądz profesor Józef Tischner – filozof, teolog, eseista, góral. Jest autorem wielu zbiorów esejów i książek filozoficznych, m.in. Świata ludzkiej nadziei, Historii filozofii po góralsku, Etyki solidarności, Filozofii dramatu i Nadziei mimo wszystko. Zaczął studiować teologię w czasach intensywnych prześladowań wobec kościoła katolickiego i jego przedstawicieli. Studiował na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Na ostatnim roku wykładów z etyki społecznej udzielał mu ks. dr Karol Wojtyła. W 1957 roku kontynuował swoje studia na Wydziale Historyczno-Filozoficznym UJ (1957-1959), a w 1963 obronił doktorat u prof. Romana Ingardena. W 1981 został profesorem na Wydziale Filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej. Niezwykle aktywną karierę naukową łączył z posługą duszpasterską, był cenionym katechetą i rekolekcjonistą. Był przeciwnikiem kultywowania tylko jednego nurtu filozofii chrześcijańskiej, mianowicie arystotelesowsko-tomistycznego. Uważał, że filozofia wartości może wzbogacić program filozofii chrześcijańskiej. Za swój wkład w rozwój idei „Solidarności”, w 1999 roku został odznaczony orderem Orła Białego „za działalność na rzecz pojednania Polaków i szerzenie idei tolerancji”.

Całe kalendarium możesz przejrzeć tutaj.

Najnowszy numer można nabyć od 4 maja w salonikach prasowych wielu sieci. Szczegóły zob. tutaj.

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2023 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy