Kalendarium

Filozofuj z Kalendarium #339

17 marca 180 r. – zmarł cesarz rzymski Marek Aureliusz, pisarz i filozof stoicki. Starannie wykształcony, sprawował rządy w czasach pełnych burzliwych konfliktów wojennych, zmagając się z panującą zarazą i podejmując szerokie działania reformatorskie. Do tych ostatnich należało ustanowienie prawdopodobnie pierwszych publicznych katedr filozofii w imperium. Autor „Rozmyślań” (znanego dopiero po jego śmierci zbioru zapisków o naturze etycznej) już za życia nazywany był przez biografów „filozofem” ze względu na towarzyszącą jego życiu i rządom wierność zasadom stoickim: mądrości, cierpliwości i samodyscyplinie – cnotom, które miały pozwalać na szczęście w niespokojnych czasach.

Całe kalendarium możesz przejrzeć tutaj.

Najnowszy numer można nabyć od 2 listopada w salonikach prasowych wielu sieci. Szczegóły zob. tutaj.

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2023 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy