17 marca 1929 – w Warszawie zmarł Antoni Lange, polski filozof, tłumacz, poeta, poliglota, krytyk literacki, dramatopisarz, powieściopisarz, publicysta. Od lat szkolnych zaangażowany w działalność patriotyczną i kulturalną, autor poezji społecznie zaangażowanej i filozoficzno-refleksyjnej, a także prekursor polskiej literatury fantastycznonaukowej. Zaliczany do wczesnych twórców nurtu Młodej Polski. Autor przekładów poezji w licznych (ponad ośmiu) językach, jako pierwszy tłumaczył na j. polski dzieła takich prekursorów romantyzmu jak Edgar Allan Poe i Charles Baudelaire. Jako filozof zajmował się filozofią kultury, mistyką, intuicjonizmem i myślą buddyjską – szczególnie zagadnieniami historiozoficznymi i eschatologicznymi.
Całe kalendarium możesz przejrzeć tutaj.
Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.
AL — socyalista, komunista, socyaldemokrata, demokrata?!… A fe!
Na pohybel… /jesteśmy po 24 lutym 2022 roku, czyli po końcu wszystkiego, co było już najlepsze i co więcej się nie stanie, i nie powtórzy/.
Amen.