Kalendarium

Filozofuj z Kalendarium #344

22 marca 1832 r. w Weimarze zmarł Johann Wolfgang von Goethe – niemiecki poeta, dramaturg, filozof, polityk, krytyk sztuki, a także uczony w zakresie wielu dziedzin przyrodniczych (między innymi botaniki, geologii, chemii oraz optyki). Jest uznawany za najwybitniejszego pisarza niemieckiego i prekursora romantyzmu. Od dziecka zafascynowany teatrem i rozczarowany w młodości karierą prawniczą, poświęcił się intensywnie działalności literackiej, co łączył potem z zaangażowaniem politycznym (między innymi na stanowisku ministra stanu i tajnego radcy księcia Karola Augusta). Działał w loży wolnomularskiej. Obok dokonań estetycznych wkład filozoficzny Goethego ujawniał się w przedsięwzięciach naukowych: między innymi w badaniach i refleksji nad naturą kolorów (zdaniem Goethego – jego najważniejszym przedsięwzieciu) oraz rozważaniach na temat holistycznie zorientowanej metody naukowej. Dzieła Goethego, takie jak dramat „Faust”, inspirowały liczne utwory w muzyce klasycznej.

Całe kalendarium możesz przejrzeć tutaj.

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2024 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy