Kalendarium

Filozofuj z Kalendarium #353

6 kwietnia 1967 r. – zmarł Henryk Elzenberg – filozof, aksjolog, historyk filozofii, estetyk, etyk, filozof kultury, krytyk literacki, tłumacz, dydaktyk. Jest autorem prac m.in. takich jak: Kłopot z istnieniem, Pojęcie wartości perfekcyjnej, O różnicy między pięknem a dobrem, Estetyka jako dyscyplina wartościująca, Marek Aureliusz. Z historii i psychologii etyki i Podstawy metafizyki Leibniza. W aksjologii wyróżnił dwa rodzaje wartości: utylitarną i perfekcyjną. Był przeciwny hedonizmowi, utylitaryzmowi, relatywizmowi i eudajmonizmowi w etyce. Henryk Elzenberg w ramach rozwoju naukowego przebywał w kilku krajach i różnych miastach w Polsce. Uczył się w Szwajcarii, studiował w Paryżu, objął stanowisko docenta na Uniwersytecie Neuchâtel w Szwajcarii, habilitował się w Krakowie, wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, był adiunktem na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Angażował się w tajne nauczanie młodzieży (z jego lekcji korzystała przyszła polska filozofka Barbara Skarga). Równolegle z realizowaniem pasji naukowych angażował się w walki: walczył na froncie w szeregach Pierwszej Brygady Legionów, a w 1920 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wojnie wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Szkole Dramatycznej oraz na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, następnie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Całe kalendarium możesz przejrzeć tutaj.

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2024 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy