Kalendarium

Filozofuj z Kalendarium #356

29 kwietnia 1951 r. – w Cambridge zmarł Ludwig Wittgenstein, austriacki filozof języka, logik, i matematyk. Prekursor neopozytywizmu, uznawany za jednego z największych filozofów XX wieku. Od młodych lat zainteresowany matematyką, na studiach w Cambridge został doceniony przez Bertranda Russella, którego był uczniem, współpracownikiem i przyjacielem. Istotną część działalności filozoficznej prowadził w warunkach wojennych, walcząc podczas I wojny światowej – to w okopach powstawał przełomowy „Traktat logiczno-filozoficzny”, najistotniejsze dzieło jego wczesnego okresu myślowego. Rozdał fortunę odziedziczoną po ojcu, m.in. wspierając poetów i swoje rodzeństwo. Po I wojnie światowej pracował jako nauczyciel w szkołach średnich, ogrodnik i architekt, podczas gdy „Traktat…” inspirował członków Koła Wiedeńskiego. W 1929 r. Wittgenstein wrócił do Cambridge; podczas tego okresu stworzył „Dociekania filozoficzne”. Do połowy II wojny światowej wykładał, po czym zatrudnił się jako odźwierny w Londynie. Zmarł na nowotwór pod opieką swojego lekarza i jego żony, do końca życia pozostając w kontakcie z byłymi studentami i współpracownikami.

Całe kalendarium możesz przejrzeć tutaj.

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2024 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy