Kalendarium

Filozofuj z Kalendarium #359

5 maja 1818 w Trewirze urodził się Karl Marx (Karol Marks) – niemiecki filozof, socjolog, ekonomista, historyk i dziennikarz. Działacz rewolucyjny, uznawany za jedną z najbardziej wpływowych postaci historycznych. Pochodził z wielodzietnej rodziny żydowskiej. Studiował filozofię i literaturę, a za namową ojca prawo. Po wczesnym etapie kariery akademickiej pracował jako dziennikarz. W 1844 r. w Paryżu poznał Fryderyka Engelsa, z którym przyjaźń i współpraca zaowocowała wydaniem „Świętej rodziny, czyli krytyki krytycznej krytyki”, a po latach „Manifestu partii komunistycznej”. Kontunuowawszy działalność publicystyczną, po wydaleniu z Prus osiedlił się w Londynie, gdzie powstał m.in. pierwszy tom „Kapitału”, skompletowanego po jego śmierci przez Engelsa. W 1964 Marks był sekretarzem Międzynarodowego Stowarzyszenia Robotników (Pierwszej Międzynarodówki). Oprócz zagadnień wartości pracy, problemu walki klas, kwestii roli społecznej religii i innych społeczno-ekonomicznych problemów filozoficznych zajmował się także heglizmem czy zagadnieniem natury ludzkiej. Myśl Marksa znalazła wielu kontynuatorów w obrębie różnych nurtów marksistowskich.

Całe kalendarium możesz przejrzeć tutaj.

🚫 OSTRZEŻENIE: NASZ MAGAZYN NA SKRAJU ZAGROŻENIA! 🚫 Szczegóły zob. tutaj.

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2023 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy