Kalendarium

Filozofuj z Kalendarium #366

21 czerwca 1905 r. – w Paryżu urodził się Jean-Paul Sartre, francuski filozof, powieściopisarz, dramaturg, eseista i krytyk literacki. Od dziecka zainteresowany literaturą, w czasie nauki w liceum i potem podczas studiów bardzo dużo pisał. Podczas egzaminów poznał filozofkę Simone de Beauvoir, swoją dożywotnią partnerkę. Podczas II wojny światowej działacz ruchu oporu. Intensywnie angażował się w działalność polityczną, był zwolennikiem marksizmu. W 1964 odmówił przyjęcia Nagrody Nobla za autobiograficzną powieść „Słowa”, nie chcąc być „uwiecznionym za życia”. Jeden z czołowych przedstawicieli egzystencjalizmu; w swojej twórczości filozoficznej podejmował między innymi zagadnienia wolności, wyborów i odpowiedzialności, przypadkowości i absurdalności istnienia, pojęcia „złej wiary” (samooszukiwania się podczas poddawania się życiu według gotowych ról, stereotypów). Do jego najważniejszych dzieł należą „Mdłości”, „Egzystencjalizm jest humanizmem”, „Byt i nicość”.

Całe kalendarium możesz przejrzeć tutaj.

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2024 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy