Kalendarium

Filozofuj z Kalendarium #379

5 sierpnia 1895 r. – w Londynie zmarł Fryderyk Engels, filozof, socjolog i działacz rewolucyjny, jeden z czołowych ideologów socjalizmu i współpracownik filozoficzny Karola Marksa. Pochodził z religijnej rodziny; w młodości interesował się literaturą, w okresie zatrudnienia w firmie ojca publikował swoją poezję i artykuły. Podczas służby wojskowej w Berlinie głębiej zapoznawał się z heglizmem, który wpłynął na jego późniejszą myśl. Współautor „Manifestu komunistycznego" (i autor jego poprzednich wersji), dzieła, które było owocem współpracy z Marksem. Współtwórca materializmu dialektycznego. Interesowały go zagadnienia między innymi takie jak: antropologia własności, historia wojskowości oraz problemy filozofii przyrody. Do ważniejszych dzieł samego Engelsa można zaliczyć „Położenie klasy robotniczej w Anglii" i „Rozwój socjalizmu od utopii do nauki".

Całe kalendarium możesz przejrzeć tutaj.

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2024 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy