Kalendarium

Filozofuj z Kalendarium #380

10 sierpnia 1924 r. – urodził się Jean-François Lyotard, filozof francuski, jeden z twórców i główny przedstawiciel postmodernizmu. W przeciwieństwie do Foucaulta i Eco nie wypierał się nabytego przez swą działalność miana „postmodernisty”. Od 1954 roku do 1966 pełnił rolę radcy wydawniczego pism Socialisme ou barbarie, kojarzonych głównie z grupą młodych marksistów oraz krytyką radzieckiej wersji komunizmu. Postulaty Lyotarda głosiły nieaktualność oraz brak jednolitej, sensownej wizji świata. Zamiast tego uznawał świat za byt składający się z nieskończonej wielości „gier językowych”, z których każda ma własne integralne reguły. Sprawiedliwość, jego zdaniem, w „postmodernistycznym” społeczeństwie jest możliwa do osiągnięcia dzięki zapewnieniu wszystkim uczestnikom „swobodnej gry”, czyli przyznanie prawa głosu każdemu.

Całe kalendarium możesz przejrzeć tutaj.

Najnowszy numer można nabyć od 2 stycznia w salonikach prasowych wielu sieci. Szczegóły zob. tutaj.

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2023 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy