Kalendarium

Filozofuj z kalendarium #455

3 grudnia 1722 r. – urodził się Hryhorij Skoworoda, ukraiński filozof i poeta. Uważał on, że celem filozofii jest pokazanie drogi do szczęścia, które rozumiał jako wewnętrzny stan cechujący się wesołością i spokojem. Twierdził, że każdy byt posiada dwie natury: idealną oraz materialną. Pierwsza z nich jest ważniejsza i oddziałuje na drugą; jest niezmienna, wewnętrzna oraz niewidzialna. Druga natomiast jest zmienna, zewnętrzna oraz zmysłowa. W świetle tej koncepcji opatrznościowy Bóg stanowi idealną naturę całego wszechświata, a skoro tak jest, to każda istota może osiągnąć szczęście. Świat jest bowiem tak skonstruowany, że rzeczy konieczne do osiągnięcia szczęścia są łatwo dostępne. (R.W.)

Całe kalendarium za okres: listopad–grudzień dostępne jest w nr 6 (48)/2022 „Filozofuj!”, który można zamówić > tutaj.

Całe kalendarium możesz przejrzeć tutaj.

Opracowanie:  Liliana Gołąb (L.G.), Paweł Sikora (P.S.), Rafał Wąż (R.W.)

Grafika na podstawie: Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2024 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy