Z radością informujemy, że w trakcie posiedzenia Kapituły konkursu o Nagrodę im. Kazimierza Twardowskiego za najlepszą książkę filozoficzną roku 2023 wybrano prace finałowe.
Po zakończeniu długiego procesu recenzowania zgłoszonych publikacji i przedyskutowaniu ocen Kapituła podczas swego posiedzenia przyjęła uchwałę o wyłonieniu publikacji finałowych. Profesorowie w głosowaniu jawnym wybrali do ścisłego finału następujące monografie wymienione w kolejności alfabetycznej, zgodnie z kolejnością nazwisk autorów podanych na stronach tytułowych zgłoszonych książek:
- Marzena Adamiak, Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS, Kraków 2023.
- Anna Brożek, Jacek Jadacki, Kazimierz Twardowski: Filozof ze Lwowa (Tom I: Życie, Tom II: Poglądy), Wydawnictwo Naukowe Semper, Warszawa 2023.
- Jacek Wojtysiak, Między ukryciem a jawnością. Esej z filozofii religii i teologii filozoficznej, Wydawnictwo WAM, Kraków 2023.
Gratulujemy finalistom i życzymy dalszych sukcesów naukowych. Zwycięska publikacja zostanie ogłoszona na uroczystej gali, która odbędzie się 21 listopada 2024 r. Szczegółowe informacje dotyczące programu uroczystości oraz wydarzeń towarzyszących będą dostępne wkrótce na naszej stronie.
Aby być na bieżąco, zachęcamy do obserwowania strony internetowej Nagrody im. Kazimierza Twardowskiego, oraz social mediów filozofuj.
Zdjęcie: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
IPN w tym roku promował Twardowskiego, jako tego ktory opisał jak budować patryjotyzm.
Jego wskazówski są właściwe, wyważone i naprawdę skuteczne.
W finale znajduje się książka, która jest w połowie biografią, a w drugiej połowie w niczym nie odkrywczym referowaniem poglądów Twardowskiego, choć konkurs dotyczył monografii nowatorskich, z oryginalnym rozwiązaniem danego problemu. Komisja konkursowa powinna się wstydzić, bo na liście znajdowały się lepsze monografie i bardziej zasługujące na wyróżnienie.
PS. Moje komentarze nie są akceptowane. Jest wolność głoszenia poglądów czy jej nie ma? Każdy powinien być dopuszczony do głosu, o ile nie obraża innych, nie używa wulgarnego języka itd.
Jedna z książek, która znalazła się w finale, jest w połowie biografią, a w połowie opiera się na przedstawieniu poglądów danego myśliciela, przy czym konkurs jest na wybitną monografię prezentującą nowatorską koncepcję lub oryginalne rozwiązanie problemu. Komisja konkursowa nie ma sumienia, bo były lepsze, zasługujące na wyróżnienie książki. Też raczej wiadomo, kto wygra (prof. Wojtysiak). To nie w porządku.