„Koherencje” znajdujące się w nazwie Fundacji wyrażają ogólną ideę spójności między muzyką i filozofią, która przyświeca działalności organizacji od samego początku jej istnienia. Pojęcie koherencji występuje również w innych kontekstach.
Spotkać je można np. w psychologii, gdy mowa o poczuciu koherencji (czyli wewnętrznej spójności osoby ludzkiej). W obrębie filozofii często mówi się o badaniu koherencji teorii czy stanowisk, a więc o sprawdzaniu ich niesprzeczności.
Nierzadko można również usłyszeć o tzw. koherencyjnej teorii prawdy, gdzie prawda określana jest jako twierdzenie spójne wewnętrznie oraz spójne z innymi twierdzeniami danego systemu czy nauki.
Można jednak potraktować koherencyjność szerzej i umieścić ją w kontekście spójności (nie tylko logicznych) zachodzących między różnymi obszarami kultury.
Koherencje oznaczałyby więc stosunki polegające na wzajemnej zgodzie i uzupełnianiu się, na mówieniu dwoma językami, które jednak są do siebie w zadziwiający sposób podobne.
Proponujemy kandydatom zgłaszającym eseje zastanowić się nad różnymi aspektami koherencji, nad kierunkiem i celem dążenia do koherencji, a więc nad tym, czy uzgadnianie prowadzi do ujednolicenia i zniwelowania wszelkich różnic czy jest to zgoda różnice zachowująca?
Wartą namysłu może się również okazać kwestia, czy idea spójności (także spójności logicznej), jak również – w aspekcie procesualnym – uzgadniania jest w ogóle wartościowa.
Innymi słowy: czy to, co niespójne ma rację bytu? Być może bowiem – w myśl niemałej części filozofii współczesnej – lepsze od zgody jest poróżnienie.
Opracowanie: Fundacja Koherencje
Regulamin konkursu:
Regulamin-konkursuFormularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ
: fundacja@koherencje.pl
: Fundacja Koherencje na Facebooku
Skomentuj