Tekst ukazał się w „Filozofuj!” 2025 nr 3 (63), s. 54.
> artykuł sponsorowany
Kim jesteśmy?
Instytut Filozofii i Kognitywistyki (IFiK), a dawniej Instytut Filozofii US, powstał w listopadzie 1998 r. po rozdzieleniu dotychczasowego Instytutu Filozofii i Politologii na dwie odrębne jednostki (od roku 1985 do 1991 na Uniwersytecie Szczecińskim funkcjonowała Katedra Filozofii). Obecnym dyrektorem IFiK jest prof. Tadeusz Szubka.
Nasza kadra liczy 15 pracowników naukowo-dydaktycznych, spośród których większość specjalizuje się w szeroko pojętej filozofii analitycznej, filozofii anglosaskiej, kognitywistyce i technologiach informatycznych. Mamy uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego, a nasi pracownicy zrealizowali wiele projektów badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz FWF Der Wissenschaftsfonds. Wielu z nich prowadziło badania w zagranicznych ośrodkach akademickich, takich jak University of Cambridge, University of Oxford, University of Edinburgh, University of Glasgow czy University of Aberdeen. Zatrudniamy także doświadczonych specjalistów z dziedziny IT, którzy dbają o praktyczny wymiar nauczania.
Instytut prowadzi intensywną współpracę międzynarodową. W minionych latach naszymi gośćmi byli m.in. Mitchell S. Green (University of Connecticut), Marina Sbisà (University of Trieste), Neri Marsili (UNED Madrid), Paolo Labinaz (University of Trieste), Max Urchs (European Business School). Prowadzone przez nich seminaria i wykłady wzbogacały naszą ofertę dydaktyczną.
Co oferujemy?
Prowadzimy zajęcia na wszystkich stopniach: licencjackim, magisterskim i doktoranckim na kierunkach filozofia oraz kognitywistyka komunikacji. Zajęcia odbywają się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego w kameralnych warunkach i bezpośrednim kontakcie z prowadzącym.
Filozofia w naszym Instytucie charakteryzuje się dużym naciskiem na aktualne trendy w tej dyscyplinie i skupia się na analizie współczesnych problemów społecznych, politycznych i etycznych. Podczas zajęć omawiane są kwestie dotyczące m.in. płci czy etyki zwierząt.
W ramach kierunku kognitywistyka komunikacji, oprócz uczestnictwa w wykładach i zajęciach dotyczących psychologii poznawczej, filozofii języka i działania umysłu, nasi studenci rozwijają praktyczne, pożądane na rynku umiejętności projektowania aplikacji, programowania w językach HTML, CSS, JavaScript, Python, testowania oprogramowania, badania dostępności rozwiązań internetowych, budowania stron WWW i aplikacji mobilnych.
Zrzeszamy pracowników, doktorantów i studentów w kilku grupach badawczych. Prace Cognition & Communication Research Group koncentrują się na obszarach teorii języka i komunikacji. Grupa badawcza Animal Cognition specjalizuje się w badaniach procesów poznawczych zwierząt. Działa także Laboratorium Nauk o Poznaniu i Komunikacji, w którym studentki i studenci prowadzą badania w ramach swoich projektów dyplomowych, np. obsługi eye-trackera czy badania doświadczenia użytkownika. W Instytucie swą tradycję ma również Koło Naukowe Filozofii oraz Koło Studentów Kognitywistyki.
Kim będę po studiach w IFiK?
Historia naszych absolwentów pokazuje, że świetnie radzą sobie oni w pracy w różnych branżach. W ostatnich latach wielu z nich wykorzystuje nabyte kwalifikacje w roli projektantów aplikacji, programistów, menedżerów projektów, a także pracowników administracji publicznej, nauczycieli, redaktorów czasopism czy pracowników ośrodków kultury i nauki oraz specjalistów reklamy.
Dane teleadresowe
Krakowska 71–79, 71–017 Szczecin91 444 3245
ifik@usz.edu.pl
Skomentuj