Tekst ukazał się w „Filozofuj!” 2025 nr 3 (63), s. 56.
> artykuł sponsorowany
Olsztyn – stolica województwa warmińsko-mazurskiego – to miejsce pełne zabytków i wspaniałej przyrody, położone w okolicy kilkunastu jezior i trzech rzek, zanurzone w leśnym krajobrazie. To tutaj w 1999 r. powstał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Studenci zgłębiają wiedzę w Kortowie, w którym historia spotyka się z nowoczesnością. Miejsce to cieszy się opinią jednego z najpiękniejszych kampusów akademickich w Polsce i Europie. Miasteczko uniwersyteckie ze swoimi jeziorami i wszechobecną zielenią jest piękną wizytówką warmińskiej przyrody. W symbolicznym wymiarze przypomina także o związkach Uniwersytetu z regionem.
Instytut Filozofii powstał 1 lipca 2001 roku. W skład jego zespołu weszli pracownicy Studium Nauk Humanistycznych, istniejącego wcześniej w strukturach Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, część kadry naukowej ówczesnego Instytutu Nauk Politycznych i Filozoficzno-Społecznych, a także Wydziału Pedagogicznego dawnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie.
Zapraszamy na dwa kierunki studiów: filozofię oraz analizę i kreowanie trendów. Celem studiowania filozofii jest rozwijanie twórczego myślenia, ideałów humanizmu, tolerancji, wolności, sprawności moralnej i poznawczej oraz postawy społecznego zaangażowania. Kształcenie filozoficzne rozwija umiejętności w zakresie poprawnego rozumowania, rozpoznawania technik manipulacji, fałszywych, stereotypowych i krzywdzących założeń, prezentacji własnego punktu widzenia w sposób precyzyjny, logicznie ustrukturyzowany oraz intelektualnie uczciwy. Zapraszamy ludzi ciekawych świata i dociekliwych, dążących do samodzielności i niezależności w myśleniu oraz ocenianiu rzeczywistości, zdolnych do odważnej obrony własnych poglądów. Zapraszamy na studia I i II stopnia (licencjat i magisterium).
Kierunek analiza i kreowanie trendów jest innowacyjną propozycją kształcenia, opartą na trzech filarach: filozofii, ekonomii i socjologii. Każdy z nich spełnia odmienne zadanie – daje inną wiedzę i umiejętności. W programie kształcenia szczególny nacisk położono na zajęcia praktyczne: warsztaty, ćwiczenia, praktyki zawodowe, działania zespołowe (praca dyplomowa – obok tradycyjnej formy – może również być nowatorskim projektem, np. gotowej usługi, produktu, strategii, czy innowacyjnym rozwiązaniem ułatwiającym start zawodowy). Na uczelniach amerykańskich, belgijskich, fińskich, holenderskich, indonezyjskich, kanadyjskich, koreańskich, portugalskich, szwajcarskich, tajwańskich i włoskich powstały kierunki i ścieżki kształcenia w zakresie trendwatchingu, foresightu strategicznego oraz społecznego, analizy trendów i wdrożeń, futures studies. Analiza i kreowanie trendów wpisuje się w ten kierunek nowoczesnego kształcenia, zorientowanego na przyszłe zmiany i związane z tym możliwości działania.
Czekamy na ludzi, których nie zaspokaja to, „co wiedzą w tej chwili”. Czekamy na ludzi, którzy chcą myśleć, a nie tkwić w pustce bezmyślności. Wieści o „śmierci” filozofii są stanowczo przedwczesne i przesadzone, wbrew pozorom…
Dane teleadresowe
ul. Obitza 1, 10–725 Olsztyn-Kortowo89 524 63 98
sekretariat-if@uwm.edu.pl
wh.uwm.edu.pl/instytut-filozofii
www.facebook.com/filozofia.uwm/
www.instagram.com/kolo_inicjatyw_filozoficznych/
Skomentuj