Tekst ukazał się w „Filozofuj!” 2025 nr 3 (63), s. 57.
> artykuł sponsorowany
Filozofia we Wrocławiu
Filozofia jest obecna w historii Uniwersytetu Wrocławskiego od samego początku i odzwierciedla zarazem wyjątkowe dzieje stolicy Dolnego Śląska. Wydział filozoficzny (wraz z teologicznym) był ustanowiony w akcie założycielskim wydanym przez cesarza Leopolda I w 1702 roku. W historii Wrocławia szczególnie mocno obecna była tradycja hermeneutyczna: to tutaj urodził się Friedrich Schleiermacher (1768–1834), a z Uniwersytetem Wrocławskim związani byli Wilhelm Dilthey (1833–1911) oraz Hans-Georg Gadamer (1900–2002).
Nie zapominamy również o tradycji mistyki śląskiej, stanowiącej jeden z przedmiotów studiów w Pracowni Badań nad Dziejami Filozofii na Śląsku, działającej w Instytucie Filozofii.
Nasza dyscyplina widoczna jest w przestrzeni współczesnego Wrocławia. W 2025 roku studenci z koła naukowego zorganizowali pierwszą edycję Filozoficznej Szkoły Przetrwania we wrocławskim Przejściu Dialogu. Regularnie organizujemy wykłady otwarte dla mieszkańców miasta w ramach współpracy z Oddziałem Wrocławskim Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i miejskimi instytucjami kultury.
Studia dopasowane do Twoich zainteresowań
Aplikując na studia w Instytucie Filozofii UWr, masz do wyboru kilka możliwości. Studia filozoficzne oferujemy na poziomie I i II stopnia, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Na stacjonarnych studiach II stopnia możesz wybrać program podstawowy lub jedną z dwóch specjalności: studia nad religiami i dialogiem międzykulturowym oraz filozofię nauki. Oprócz tego oferujemy dwa odrębne kierunki – etykę (oferowaną również w trybie niestacjonarnym) oraz anglojęzyczny program Culture, Thought and Humanity.
Studia pozwolą Ci funkcjonować w międzynarodowym środowisku. Możesz odwiedzić którąś z blisko 30 uczelni partnerskich Instytutu Filozofii, wyjeżdżając na stypendium w ramach programu Erasmus + lub umowy bilateralnej. Zachęcimy Cię też do udziału w wydarzeniach organizowanych z Southern Illinois University Carbondale, współpracującym z Instytutem Filozofii oraz Centrum Cassirera działającym w ramach Wydziału Nauk Społecznych UWr. W szczególności zapraszamy na Culture Week organizowany przy współpracy z naukowcami z USA i krajów europejskich.
Wspieranie doskonałości naukowej
Uniwersytet Wrocławski jest jedną z 10 polskich uczelni uczestniczących w programie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Dzięki temu na pierwszym roku studiów będziesz mógł/mogła aplikować o stypendium „Młody Badacz 2020–2025”.
W wyniku ewaluacji działalności naukowej w latach 2017–2022 filozofia na Uniwersytecie Wrocławskim otrzymała kategorię A. Podczas studiów w Instytucie Filozofii zapoznasz się z pracami prowadzonymi przez wrocławskich filozofów m.in. za pośrednictwem kwartalnika „Studia Philosophica Wratislaviensia” lub podczas wydarzeń organizowanych przez organizacje działające przy Instytucie Filozofii, takie jak Centrum Cassirera, Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Polskie Towarzystwo Leibnizjańskie czy Towarzystwo Bachelardowskie.
Co po studiach?
Po studiach magisterskich masz możliwość kontynuacji badań w ramach Kolegium Doktorskiego Filozofii, które prowadzi również program anglojęzyczny. Przygotujemy Cię jednak także do funkcjonowania na pozaakademickim rynku pracy. Dowiesz się, jak stawiać pytania, analizować i interpretować nawet najbardziej wymagające teksty. Zyskasz umiejętność jasnego formułowania stanowiska i krytycznego myślenia, a także orientację w wielu obszarach kultury i społeczeństwa. Kompetencje te pozwolą Ci z powodzeniem znaleźć pracę w takich branżach jak dziennikarstwo, rynek wydawniczy, public relations, media, organizacje pozarządowe czy instytucje kultury. Wrażliwość na złożoność problemów, gotowość do namysłu, otwartość na poszukiwanie sensów – te cechy absolwenta(-tki) filozofii pozwolą Ci bardziej świadomie iść przez życie i radzić sobie w każdej sytuacji.
Dane teleadresowe
ul. Koszarowa 3, bud. 20, 51–149 Wrocław71 375 52 24
71 375 52 23
wns.if@uwr.edu.pl
www.filozofia.uni.wroc.pl
fb.com/Instytut.Filozofii.UWr
fb.com/FilozoficznyWroclaw
Skomentuj