Logika Logika Codzienna Vlog Wideo

Jakub Pruś: Logika Codzienna #11: Błąd błędu logicznego – czego nie wiesz o fallacjach

Historia jak innych mnóstwo – wielka sala, gorąca dyskusja, zaangażowane audytorium: emocje jak w dyskusjach o aborcji, imigrantach lub lustracji. Pierwszemu z dyskutantów udaje się wykazać błąd w rozumowaniu drugiego rozmówcy. Prawie cała sala wyraża entuzjazm ze spektakularnego "obalenia" argumentu rozmówcy i jednogłośnie przyjmuje stanowisko pierwszego. Nikt zdaje się nie zauważać, że brakuje do tego podstaw – przecież odkryto właśnie tylko tyle, że jego rozumowanie zawierało błąd, a nie, że jego teza czy stanowisko są fałszywe/błędne. Wszyscy wychodzą zadowoleni – dopiero w drodze do domu zaczynają się zastanawiać: „a jaki właściwie mamy powód, żeby w to wierzyć? Dlatego, że kto, kto próbował to wykazać popełnił błąd? Przecież to bardzo słaba racja …".

0:00 – intro

01:54 – czego się dowiecie o błędach logicznych w necie?

05:40 – błąd logiczny czy fallacja?

06:42 – błąd logiczny i jego rodzaje

10:20 – widzisz błąd i co dalej?

12:20 – fallacy fallacy

14:40 – schemat błędu

15:20 – podsumowanie i homework


Jakub Pruś – pracuje w Instytucie Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie. Redaktor czasopisma „Forum Philosophicum”. Zajmuje się teorią argumentacji i logiką prawniczą. Miłośnik szachów, zapasów i śpiewania kołysanek.


 Logika Codzienna na YouTube

Numery drukowane można zamówić online > tutaj. Prenumeratę na rok 2024 można zamówić > tutaj.

Dołącz do Załogi F! Pomóż nam tworzyć jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Na temat obszarów współpracy można przeczytać tutaj.

Skomentuj

Kliknij, aby skomentować

Wesprzyj „Filozofuj!” finansowo

Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę dowolną kwotą (1 zł, 2 zł lub inną), przejdź do zakładki „WSPARCIE” na naszej stronie, klikając poniższy link. Klik: Chcę wesprzeć „Filozofuj!”

Polecamy