Czy wszystkie religie są równie prawdziwie? Czy chrześcijanie, muzułmanie i żydzi modlą się do tego samego Boga? Czy buddyzm i hinduizm i chrześcijaństwo dają człowiekowi mniej więcej to samo? No i wreszcie czy powinniśmy dyskutować o tym, czy dana religia jest „prawdziwa”?
Po poprzednim odcinku z serii „Szybkich debat” na temat równości religii, rozgorzała gorąca dyskusja. Z tego powodu Jakub Pruś, autor kanału logika codzienna, postanowił pójść za ciosem i kontynuować dyskusje o równości religii w ramach tzw „Debaty Krakoskiej”.
„Debata krakoska” (pisownia regionalna) to wypracowany przeze dr Prusia i badaczy z Instytutu Filozofii UIK model debaty, która nastawiona jest na przyrost wiedzy (zarówno u debatujących jak i u słuchaczy). W debacie krakoskiej obie strony naprzemiennie przedstawiają swoje argumenty, a każdy z nich metodycznie objaśniają, analizują i krytykują. Po blisko pięciu latach badań pilotażowych na różnych grupach wiekowych i zawodowych, w kraju i za granicą, postanowił pierwszy raz pokazać ją publicznie!
-
- 0:00 – wstęp do debaty krakoskiej
- 4:43 – wstęp do tematu debaty
- 6:23 – pierwszy formularz (QR)
- 7:41 – I. argument za
- 16:26 – I. argument przeciw
- 26:09 – II. argument za
- 32:55 – II. argument przeciw
- 47:03 – III. argument za
- 57:55 – III. argument przeciw
- 01:08:40 – drugi formularz (QR)
- 01:10:12 – ogłoszenie wyniku
Jakub Pruś – adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Redaktor czasopisma „Forum Philosophicum” i autor vloga „Logika Codzienna”. Pisze aktualne odcinki Kursu krytycznego myślenia. Zajmuje się teorią argumentacji i logiką pragmatyczną. Miłośnik szachów, zapasów i śpiewania kołysanek.
Prowadzenie portalu filozofuj.eu – finansowanie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Ps. To jest domena m.in. teologii a nie filozofii!
AD 2024