Profesor dr hab. Jacek Juliusz Jadacki urodził się 11 września 1946 roku w Puchaczowie koło Lublina. Swoją naukową karierę od młodych lat wiązał z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie ukończył filozofię. Profesor ma jednak na swoim koncie także wykształcenie muzyczne. Początkowo gry na fortepianie uczył się pod czujnym okiem ojca, następnie ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Ełku i Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w Olsztynie. Magisterium z tego instrumentu otrzymał ukończywszy Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie.
W swojej filozoficznej działalności uwzględnia głównie semiotykę logiczną i metodologię, ontologię i epistemologię oraz historię filozofii polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Szkoły Lwowsko-Warszawskiej (o jej fenomenie możecie przeczytać tutaj). W swoim pokaźnym dorobku publikacji książkowych ma takie pozycje jak Orientacje i doktryny filozoficzne. Z dziejów myśli polskiej czy Spór o granice poznania. Prolegomena do epistemologii. W pierwszej z tych pozycji profesor Jadacki przedstawia zarys epok filozofii polskiej oraz zajmuje się obszernie omówieniem twórczości głównych jej przedstawicieli.
Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze kontaktu z publikacjami profesora Jacka Jadackiego, zachęcamy do nadrobienia zaległości, natomiast panu profesorowi życzymy kolejnych sukcesów i dziękujemy za dotychczasowy wkład w polską myśl filozoficzną.
Opracowała: Liliana Radkiewicz
Fot. Wydawnictwo Naukowe Semper
Skomentuj