Tekst ukazał się w „Filozofuj!” 2023 nr 3 (51), s. 54.
> artykuł sponsorowany
W 2009 r., przy okazji uroczystego pożegnania z pracą w Białymstoku, wieloletni kierownik białostockiej Katedry Filozofii, prof. Zbigniew Kuderowicz, powiedział podczas wykładu: „Wiele lat poświęciłem studiom nad filozofią Nietzschego, a przede wszystkim Kanta: studiom niezwykle pracochłonnym, żmudnym i nudnym”.
Ostatnie słowa profesora wywołały wybuch śmiechu zgromadzonej publiczności, on jednak spokojnie mówił dalej, najwyraźniej nie widząc nic dziwnego w tym, że ktoś mógł poświęcić życie zawodowe zajęciu, które niektórym może wydawać się nudne.
Bez obaw. Studenci filozofii rzadko się nudzą, wręcz przeciwnie – żywo dyskutują, interesują się wieloma rzeczami i tradycyjnie należą do najbarwniejszych postaci na uniwersytecie.
Sam białostocki Instytut Filozofii jako niezależna jednostka jest bardzo młody, powstał w 2019 r., ale studia filozoficzne mają tu dłuższą tradycję, funkcjonowały wcześniej w innej administracyjnej strukturze.
Kształcimy dziś studentów na trzech kierunkach:
- filozofii i etyce pierwszego stopnia,
- kognitywistyce i komunikacji pierwszego stopnia,
- filozofii drugiego stopnia.
Z jednej strony interesuje nas zatem człowiek posługujący się nowoczesnymi technologiami informacyjnymi. Białostocka kognitywistyka i komunikacja to kierunek interdyscyplinarny: połączenie psychologii, informatyki, neuronauki, socjologii, komunikacji społecznej oraz filozofii.
Z drugiej strony, wzorem profesora Kuderowicza, staramy się przez cały czas pamiętać, że myślenie to nie tylko zabawa i fajny t‑shirt z napisem I want to stop philosophizing, but I Kant, ale również godziny spędzone na uczeniu się od wielkich mistrzów przeszłości i krytyczna humanistyczna refleksja o ważnych, również całkowicie współczesnych problemach, w szczególności problemach moralnych.
Siłą białostockiej filozofii jest jej kadra. Zajęcia prowadzą specjaliści w swoich dziedzinach, a wielu pracowników bierze aktywny udział w debacie publicznej – jako autorzy programów telewizyjnych, eksperci, autorzy esejów i tekstów publicystycznych, jak również wykładów i artykułów popularyzatorskich.
Studia filozoficzne i kognitywistyczne w Białymstoku mają zindywidualizowany charakter (zwłaszcza filozoficzne). Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach i bardziej niż masową edukację przypominają tutorial.
Sprzyja temu lokalizacja Instytutu w centrum oraz intymna atmosfera Białegostoku – miasta trzystutysięcznego, które jest w sam raz: na tyle duże, by zaoferować liczne atrakcje kulturalne, ale i na tyle małe, by na co dzień raczej spacerować niż stać w ulicznych korkach.
Więcej o programie naszych studiów można przeczytać na stronach internetowych: filozofia.uwb.edu.pl, kognitywistyka.uwb.edu.pl
Zapraszamy!
Dane teleadresowe
Plac NZS 115–420 Białystok
85 745 71 01
if@uwb.edu.pl
filozofia.uwb.edu.pl
fb.com/InstytutFilozofiiUwB
Skomentuj