Film opowiada historię agenta do spraw specjalnych, który zmaga się z demonami przeszłości. Mężczyzna widział już prawie wszystko: wiele lat działał poza prawem, przyjmując zlecenia, z którymi organy sprawiedliwości nie mogły sobie poradzić. Chciałby, aby świat o nim zapomniał, bo sam jest na krawędzi autodestrukcji. Nie pozostaje jednak obojętny na los zaginionej nastolatki i podejmuje się jej odnalezienia. Jest gotowy poświęcić wszystko, żeby uratować dziewczynę, choć niespodziewanie otrzyma także szansę na ocalenie samego siebie.
Film zdobył uznanie na festiwalu filmowym w Cannes. Lynne Ramsay otrzymała nagrodę w kategorii Najlepszy scenariusz, natomiast Joaquin Phoenix został nagrodzony za najlepszą rolę męską. Film został okrzyknięty kobiecą odpowiedzią na Taksówkarza. Mroczną fabułę filmu świetnie dopełnia muzyka Jonny’ego Greenwooda z zespołu Radiohead.
Po pokazie zapraszamy na dyskusję z udziałem dr hab. Krzysztofa Abriszewskiego z Zakładu Filozofii Współczesnej w Instytucie Filozofii Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Opracowała: Liliana Radkiewicz
Środa, 4 kwietnia godz. 18:00 Kino Centrum
Wały gen. Sikorskiego 13,
87–100 Toruń
Bilety są do nabycia w kasie Centrum Sztuki Współczesnej w cenie 12 złotych/ulgowy i 14 złotych/normalny.
link do wydarzenia na FB jest > tutaj.
Aktualizacja
Harmonogram równoległych projekcji:
Warszawa
Środa, 4 kwietnia godz. 19:00 Kino MuranówPo seansie dyskusję z widzami poprowadzi Daria Chibner, doktorantka w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
Poznań
Środa, 4 kwietnia godz. 21:00 Kino MuzaSpotkanie po projekcji poprowadzi Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu, redaktor „Czasu Kultury”.
Katowice
Środa, 4 kwietnia godz. 18:30 Kino ŚwiatowidRozmowę po filmie poprowadzi dr Dariusz Olesiński z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego.
Łódź
Środa, 4 kwietnia godz. 19:00 Kino CharlieDyskusję po filmie poprowadzi dr Krzysztof Kędziora, adiunkt w Katedrze Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego.
Trójmiasto
Środa, 4 kwietnia godz. 19:30 Gdyńskie Centrum FilmoweDyskusję po filmie poprowadzą dr hab. Michał Kaczmarczyk, profesor Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Robert Rogoziecki, adiunkt w Zakładzie Estetyki i Filozofii Kultury w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa na Wydziale Nauk społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Lublin
Środa, 4 kwietnia godz. 18:00 Centrum KulturyPo seansie o zagadnieniach filozoficznych ukazanych w filmie opowie dr hab. Paweł Sikora z Zakładu Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej UMCS w Lublinie.
„Spotkanie filozoficzne” to cykl comiesięcznych spotkań, z których każde składa się z projekcji filmu z repertuaru Gutek Film oraz rozmowy z publicznością na temat bezpośrednio zainspirowany filmem.
Zachęcamy do udziału w spotkaniach jeśli:
— poszukujesz odpowiedzi na istotne pytania dotyczące twojego życia,
— interesujesz się sprawami fundamentalnymi, których wielu ludzi w ogóle nie dostrzega,
— chcesz wyćwiczyć kreatywne myślenie, argumentowanie i jasne komunikowanie swoich myśli,
— cenisz wszechstronne myślenie, dzięki któremu łatwiej opanowywać nowe umiejętności, przystosowywać się do zmian i pokonywać lęk przed tym, co nowe,
— pragniesz pogłębić umiejętność trafnego analizowania rzeczywistości i samodzielnego myślenia, które uodporniają na manipulacje,
— wierzysz, że otwarty umysł i ciekawość świata nadają życiu smak i głębię.
Tego wszystkiego nauczy cię filozofia.
Skomentuj