Grupa docelowa: 7–8 klasa szkoły podstawowej oraz szkoła średnia – zajęcia z etyki lub filozofii.
Czas trwania: dwie lekcje.
Należy przygotować: wydrukowane karty pracy do pobrania > tutaj.
Cele
Uczniowie:
-
- poznają założenia etyki epikurejskiej,
- dokonują refleksji nad aktualnością etyki epikurejskiej,
- badają możliwość zastosowania etyki epikurejskiej w życiu osobistym,
- ćwiczą wydawanie sądów moralnych,
- ćwiczą uprawianie refleksji filozoficznej,
- ćwiczą kompetencje dyskursywne.
1. Nauczyciel rozdaje karty pracy. Prosi o zaznaczenie odpowiedzi w punkcie pierwszym. Uczniowie powinni podejmować decyzje zgodnie z własnymi przekonaniami.
2. Nauczyciel czyta kolejne stwierdzenia, krótko wyjaśniając ich znaczenie. Upewnia się, że każde stwierdzenie jest dla dzieci zrozumiałe.
3. Kiedy uczniowie skończą zaznaczać odpowiedzi, nauczyciel prosi o ujawnienie ich za pomocą głosowania. Prowadzący nie powinien nalegać w przypadku pytań dotyczących wiary w istnienie boga. Po każdym głosowaniu następuje dyskusja na forum klasy. Warto pamiętać, że zaznaczenie opcji „trudno powiedzieć” nie zwalnia z udziału w dyskusji, wręcz daje pierwszeństwo w zajęciu głosu.
4. Po zakończeniu dyskusji dotyczącej tez zawartych w ankiecie nauczyciel przypomina, że wszystkie stwierdzenia pochodzą od Epikura. Nauczyciel krótko opowiada o tej postaci.
5. Nauczyciel krótko przedstawia czwórmian leczniczy Epikura. Pyta uczniów o aktualność czwórmianu leczniczego. Czy ludzie nadal mają podobne lęki? Czy pokonanie ich może mieć działanie lecznicze? Nauczyciel zachęca uczniów do podania poparcia swoich wypowiedzi za pomocą przykładów.
6. Jeśli wystarczy czasu, nauczyciel dyskutuje z uczniami na temat cytatów znajdujących się w punkcie drugim.Nauczyciel podsumowuje etykę epikurejską.
Krystian Karcz – Absolwent etyki w Instytucie Filozofii UAM, nauczyciel etyki w Społecznej Szkole Podstawowej nr 2 w Poznaniu. Interesuje się nowoczesną edukacją, etyką zawodową, społeczną odpowiedzialnością biznesu oraz rozwojem osobistym. Czas wolny spędza przy książkach oraz filmach science fiction. Często rozmyśla nad tym, co przyniesie przyszłość oraz jak przygotować do niej nowe pokolenia.
Koncepcja boga w Starożyntej Grecji była zupełnie inna niż jest współcześnie. Bez wyjaśnienia tego, nie ma co dzieciakom w głowie mieszać.