Cykl obejmował 6 tematów realizowanych za pomocą platformy Zoom od 11 marca do 22 kwietnia: 1. Zdziwienie światem – stawiamy pytanie dlaczego?, 2. Porozmawiajmy o zmysłach, 3. Myślimy logicznie, czyli jak?, 4. Czy rządzi nami przypadek?, 5. Żyjemy i działamy w czasie, 6. Skąd te zmiany? Uczestnikami były dzieci w wieku 10–12 lat.
Pierwsze zajęcia poświęciliśmy samym pytaniom filozoficznym i szybko się okazało, że istnieje ich niezliczona ilość, a dodatkowo każdy z uczestników ma ich swój własny zestaw. Przy okazji wyraziliśmy uznanie dla tej ludzkiej cechy, jaką jest ciekawość – będącą sprawczynią ludzkiego postępu i korzeniem samej filozofii.
W atmosferze dociekliwości grupa szybko się rozkręciła i mogliśmy przejść do rozważań o tym, co istnieje naprawdę, a co jedynie poprzez złudzenia zmysłowe wydaje nam się istniejące. Zastanawialiśmy się, czy to możliwe, że wszyscy tak samo widzą np. kolor czerwony. Może być bowiem tak – jak zastanawiał się jeden z uczestników – że nadajemy wspólną nazwę czemuś, co każdy z nas indywidualnie postrzega trochę inaczej, choćby dlatego, że każdy ma inaczej zbudowaną soczewkę oka.
Weszliśmy też w labirynty logiki, z których mogło nas wyprowadzić tylko poprawne wnioskowanie. Przy okazji sprawdziliśmy, które sfery ludzkiego życia wymykają się prawom logiki i dlaczego.
Przypadkowość i konieczność były przez naszą wspólnotę dociekającą kolejnym tematem do rozpatrzenia. Poprzez wspólne tworzenie historii obserwowaliśmy, jak odległe przyczyny wywołują skutek, który z nawyku interpretowany jest jako zwykły pech lub fart.
Na zajęciach o zjawisku czasu dość szybko zaczęliśmy radzić sobie z paradoksami związanymi z podróżowaniem w czasie. Przeprowadziliśmy wspólnie eksperymenty myślowe, wędrując po osi czasu w przód i w tył.
Nasze ostatnie zajęcia z cyklu „Poznawanie świata” dotyczyły przemijalności. Wśród uczestników wywiązała się żywa dyskusja na temat rozumienia naszego ludzkiego końca.
Bardzo budujący akcent ze strony uczestników wybrzmiał w odpowiedzi na pytanie „Czy coś może trwać bez końca?”. Pojawiły się głosy, że bez końca mogłyby trwać warsztaty z filozofii. Cóż, w świecie filozofii wiele jest możliwe… Zatem zapraszamy na kolejny cykl.
Dorota Monkiewicz-Cybulska – absolwentka filozofii teoretycznej KUL oraz historii UMCS, nauczycielka etyki w Szkole Podstawowej im. B. Chrobrego w Lublinie. Współautorka planowanej na wrzesień książki na temat filozofowania z dziećmi „Filozofuj z dziećmi 2. 100 pomysłów na dociekania filozoficzne” pod red. Ł. Krzywonia, na której wydanie zbieramy fundusze do 30 kwietnia na profilu zrzutki. Zainteresowania naukowe: dydaktyka filozofii, etyka środowiskowa i bioetyka. Poza filozofią pasjonuje ją taniec współczesny, który w wolnych chwilach intensywnie uprawia
Zajęcia w ramach II bloku tematycznego: „Poznawanie siebie” rozpoczynają się już w najbliższy czwartek. Tu można wykupić w nich udział.
Ilustracja: GraphicMama-team; pixabay.com; (licencja)
Skomentuj