Książkę zakupicie w oficjalnym sklepie CCPRESS. Link tutaj.
Gdyby ktoś w 1918 roku prognozował rozwój logiki w dalszych dwudziestu latach, zapewne wymieniłby Wielką Brytanię, USA, Włochy, Niemcy i Francję. Jednak około 1930 roku to Warszawa została uznana za jedną ze światowych stolic logiki matematycznej. W rzeczy samej, logika stała się doniosłym rozdziałem historii nauki w Polsce.
Niniejszy leksykon przedstawia sylwetki i dokonania logików polskich, rozpoczynających swe kariery naukowe w okresie od przełomu XIX i XX wieku do 1939 roku. Uwzględnione zostały nie tylko osoby koncentrujące się na badaniach logicznych, głównie matematycy i filozofowie, ale i takie, dla których logika była pobocznym polem zainteresowań, na przykład językoznawcy, filologowie, socjologowie i psychologowie.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Logika w Polsce w XX wieku”
Premierze Leksykonu towarzyszyć będzie Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Logika w Polsce w XX wieku”. Wydarzenie zaplanowano na 22 września 2022 r., a organizatorem jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Przedmiotem dyskusji i referatów w czasie konferencji będą problemy nauczania logiki w Polsce i stan historii logiki jako dziedziny badań. Udział w konferencji jest bezpłatny, a termin zgłoszeń upływa 12 września.
Konferencja „Logika w Polsce w XX wieku” realizowana jest w ramach projektu dofinansowanego z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Fundamenty”. Więcej informacji o konferencji znajduje się TUTAJ.
Autor: Jan Woleński, Andrew Schumann, Andrzej Dąbrowski, Magdalena Hoły-Łuczaj, Konrad Szocik
Tytuł: Leksykon logików polskich 1900–1939
Wydawca: Copernicus Press Center
Liczba stron: 388
ISBN (wersja fizyczna): 9788378866527
ISBN (e‑book): 9788378866534
Rok wydania: 2022
Książkę zakupicie w oficjalnym sklepie CCPRESS. Link tutaj.
Skomentuj